Ректор КПІ запропонував чітко розмежувати повноваження Міносвіти і вишів

10 лютого 2013 в 17:10

Відносини між владою і університетами, засновані на жорсткому управлінні, дріб'язковому контролі й регулюванні, призведуть до занепаду країни, вважає Михайло Згуровський.

zgurovskiy.jpg
Михайло Згуровський

Одним із принципів реформи вищої освіти повинно стати чітке розмежування повноважень між трьома рівнями освітньої ієрархії: органами державного управління освітою, державними установами, що забезпечують якість вищої освіти і науки (ВАК, ДАК, Державна інспекція навчальних закладів України, Український центр оцінювання якості освіти), та вишами.

Про це в своїй статті для ZN.UA пише ректор НТУУ "Київський політехнічний інститут" Михайло Згуровський.

За словами Згуровського, на рівні державного управління освітою необхідно розробити і реалізувати державну політику у сфері вищої освіти. Ця політика повинна відповідати на такі питання: які зовнішні і внутрішні виклики постають перед країною; як відповісти на них, використовуючи можливості вітчизняної науки і, відповідно, підготованого людського капіталу; які наукові школи країни можуть підготувати цей людський капітал; які необхідно створити умови для цих наукових шкіл, щоб вони виконали поставлене завдання.

"Підміна функції напрацювання освітньої політики дрібним регулюванням поточної діяльності ВНЗ, з одного боку, призводить до вакууму дієвої державної політики у сфері освіти і науки, а з іншого - позбавляє університети ініціативи і прагнення до креативної роботи, - зазначив ректор КПІ.

Другому рівню освітньої ієрархії, на думку Згуровського, відводиться напрацювання стандартів вищої освіти, акредитації напрямів, напрацювання та реалізація критеріїв і методик оцінки якості освітньої та наукової діяльності, атестації наукових кадрів вищої кваліфікації.

"Виші мають самостійно виконувати весь комплекс навчально-наукової, виховної та інноваційної діяльності, напрацьовувати рішення з актуальних питань розвитку суспільства, ґрунтуючись на принципах університетської автономії і академічних свобод у вищій школі", - зазначив він.

"Дуже важливо те, що нові, необхідні для розвитку суспільства знання можуть бути напрацьовані тільки у вільному академічному середовищі, в центрах незалежної університетської думки. А держава має бути зацікавленою в існуванні таких центрів незалежної думки, щоб вони могли напрацьовувати ці критичні знання. Озброюючись ними, держава забезпечує подальший прогрес суспільства", - вважає ректор.

"Партнерство такого типу між владою і академічним співтовариством дозволить здійснити найбільш сміливі і важливі перетворення - і навпаки, відносини між владою і університетами, засновані на жорсткому управлінні, дріб'язковому контролі й регулюванні, призведуть до занепаду країни", - підкреслив Згуровський.

Читайте статтю ректора КПІ Михайла Згуровського "Вища освіта на зламі суспільного розвитку" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Читайте також:

Суд відмовив Києво-Могилянці в позові до відомства Табачника

Табачника звинуватили в підробці законопроекту "Про вищу освіту"

Українські студенти їдуть вчитися до Росії, Німеччини та Польщі

За матеріалами: DT.UA
Теги
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.67
EUR 28.94
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...