Рада і ГПУ проігнорували три розслідування трагедії в Одесі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Рада і ГПУ проігнорували три розслідування трагедії в Одесі Не відомо, чи ГПУ взяла до уваги розслідування трагедії в Одесі. Ілюстрація © Андрій Товстиженко, DT.UA
Розслідування парламентської слідчої комісії досі лежить на "розгляді" у Верховній Раді.

Невдовзі після трагічних подій в Одесі, в ході яких загинули 48 людей, в Україні були проведені принаймні три розслідування, які змогли виявити серйозні порушення і з'ясувати важливі обставини. Однак дивним чином пророблена робота лишилася поза увагою української влади і Генпрокуратури.

Про це йдеться у звіті Міжнародної дорадчої групи Ради Європи, який є у розпорядженні DT.UA.

Одне з таких розслідувань провела тимчасова слідча комісія, яку створила Верховна Рада України 13 травня. Її мета полягала у з'ясувати усі обставини подій 2 травня в Одесі. Її очолив депутат від Одеської області Антон Кіссе.

В ході розслідування тимчасова слідча комісія провела низку зустрічей з одеськими депутатами, міліціонерами, а також представникам ГПУ, СБУ, РНБО, головами моніторингових місій ОБСЄ і ООН, експертами журналістами і родичами двох затриманих другого травня під час сутичок прихильників сепаратизму і проукраїнських активістів.

"Комісією було виявлено низку недоліків як щодо готовності міліції відреагувати на очікувані масові заворушення, так і щодо заходів, вжитих міліцією проти учасників насильницьких дій, скоєних того дня. Прикро, однак, що певні високопосадовці відмовилися співпрацювати з Комісією, кілька разів відхиливши запрошення на зустріч із нею", - йдеться у звіті експертів Міжнародної дорадчої групи Ради Європи.

В документі уточнюється, що цими "високопосадовцями", які не захотіли співпрацювати з парламентською комісією, були Андрій Парубій, Валентин Наливайченко, який на той час очолював СБУ, Арсен Аваков і Сергій Чеботар.

Читайте також: Суд на два місяці продовжив утримання під вартою обвинувачених у трагедії в Одесі

Парламентська слідча група підготувала звіт щодо свого розслідування до 2 вересня 2014 року. Але він досі не розглянутий Верховною Радою. А законопроект про створення нової групи, яка мала б виявити організаторів, підбурювачів та виконавців вчинених під час масових заворушень злочинів, вже 10 місяців чекає розгляду в українському парламенті.

Ще одне розслідування провела уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська. В рамках нього були опитані численні свідки і проаналізована службова документація. Омбудсмену вдалося з'ясувати, що міліція під час подій 2 травня 2014 року зволікала з уведенням в дію плану "Хвиля", щоб приборкати сторони сутички. Крім того, була виявлена спроба заднім числом підробити відповідне розпорядження.

" Хоча Уповноважений Верховної Ради з прав людини повідомила ГПУ про результати свого розслідування і закликала останню провести всебічне, об'єктивне й неупереджене розслідування цих подій, залишається незрозумілим, як ці результати були використані та чи були вони використані взагалі, оскільки у відповідь ГПУ обмежувалася повідомленням, що відповідні розслідування було розпочато і що вони тривають", - йдеться у звіті Міжнародної дорадчої групи Ради Європи.

Незалежне розслідування провела також група активістів під назвою "Група 2 травня", до складу якої увійшли журналісти, балістики, хіміки і токсикологи. Вони опублікували один з найбільш детальних описів подій 2 травня і проаналізували причини пожежі в Будинку профспілок в Одесі. Але їхня робота не була прийнята до уваги.

Міжнародна дорадча група була створена Генеральним секретарем Ради Європи в квітні 2014 року з метою нагляду за дотриманням усіх вимог Європейської конвенції з прав людини та практики Європейського суду з прав людини при розслідуванні випадків насильницьких дій, які мали місце в Україні, починаючи з 30 листопада 2013 року, коли на Майдані були побиті мирні демонстранти. Також група займалася моніторингом процесу розслідування трагічних подій в Одесі 2-4 травня 2014 року.

2 травня 2014 року в Одесі сталися сутички між проросійськими і проукраїнськими активістами. Відразу в центрі міста загинули кілька людей. Після цього проукраїнські активісти прийшли на Куликове поле, у табір проросійськи налаштованих громадян. У розташованому на Куликовому полі Будинку профспілок, в якому знаходилося багато людей, почалася пожежа, під час якого також загинули громадяни. В загальному 2 травня постраждало близько 300 осіб, загинуло 48 осіб.

Через кілька днів затримали головних фігурантів екстремістських організацій, а також кілька співробітників міліції.

Водночас екс-начальник ГУ МВС України в Одеській області Дмитро Фучеджі оголосили в розшук. Він перетнув кордон України і втік від слідства. Українська влада неодноразово заявляля, що Фучеджі перебуває в Придністров'ї.

Саме Фучеджі працював заступником керівника міліції Одеської області з питань громадської безпеки і особисто був у центрі Одеси 2 травня. Також він виконував обов'язки начальника обласного УВС 4 травня, коли після штурму міського управління внутрішніх справ міліціонери відпустили затриманих проросійських активістів.

25 вересня радник глави МВС Зорян Шкіряк повідомив, що Головне слідче управління МВС завершило розслідування кримінального провадження за фактами масових заворушень в Одесі 2 травня.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі