Політичні сили України підробляють дані звітів про пожертви донорів - ЗМІ

Поділитися
Політичні сили України підробляють дані звітів про пожертви донорів - ЗМІ Українські політики мають дуже цікаві джерела фінансування власних партій © Верховна Рада
Згідно з документами, політикам "жертвують" пенсіонери та підставні фірми.

Політичні партії України, які подолали п'ятивідсотковий бар'єр та пройшли у парламент, згідно з законом про фінансування політсил, мають право на фінансування з бюджету, проте повинні щоквартально звітувати до Національного агентства із питань запобігання корупції (НАЗК) про свої витрати та донорів.

Закон набрав чинності у липні 2016 року, тому минулого року НАЗК роздав політикам менше половини запланованих 390 млн бюджетних коштів – лише 165 млн. З них "Народний фронт" та "Блок Петра Порошенка "Солідарність" отримали по 50 млн, "Самопоміч" – 25 млн, Радикальна партія – ще 17, а ВО "Батьківщина" – 6,5 млн гривень, пишуть журналісти проекту "Наші гроші".

Згідно з матеріалами розслідування, донорами "Батьківщини" є три категорії громадян, а рух "Чесно" помітив, що їхні пожертви надходять на партійний рахунок занадто систематично. Загалом партія Юлії Тимошенко отримала 7,5 млн гривень фінансової допомоги. При цьому більша кількість "помічників" мешкає на Київщині.

Грошима партії нібито допомагають партійні пенсіонери, які сплачували від двох до 20 гривень, проте є й ті, хто жертвував по дві тисячі гривень за раз. Самі пенсіонери під час бесіди з журналістами відверто кепкували з версії про внески більші, ніж їхні пенсії.

Ще одними "донорами" партії є люди, які працювали на виборах. При цьому не обов'язково від партії "Батькіщина". Вони не робили ніяких внесків, проте все одно опинились в звіті серед "помічників".

Допомагають політичній силі Юлії Тимошенко й депутати місцевих рад. Так, депутат від Вишгородської міської ради Костянтин Кожанов визнав, що дійсно жертвував великі суми.

"Так, сплачував, я – депутат від цієї партії, звісно, сплачував. Там невеликі кошти, можна", - розповів він журналістам.

Серйозніше допомагають партії помічники народних депутатів. Так, колишня помічниця Наталії Королевської, голова луганської "Батьківщини" Ірина Верігіна пожертвувала партії велику суму - 100 тисяч гривень. Не меншу суму пожертвувала і помічниця народного депутата Івана Крулька, депутат обласної ради на Волині.

"Вона є самодостатньою людиною на Волині і це відомо, і я думаю, що вона могла собі дозволити внести внесок у 100 тисяч на фінансування "Батьківщини", - повідомив журналістам Крулько.

Бізнес пожертвував партії Юлії Тимошенко 1,5 млн гривень. При цьому у структурі власності двох юридичних жертвувальників - резиденти Кіпру, Сполучених Штатів Америки, Китаю та країн Африки, хоча фінансування партії з-за кордону заборонено законом. Сама Тимошенко спростовує інформацію щодо закордонних донорів.

"Немає нерезидентів України, ми фінансуємося чесно", - розповідає політик.

ВО "Батьківщина" орендує офіс за 2,5 млн гривень у свого ж депутата Олександра Абдулліна. На ремонт автопарку пішло 420 тисяч партійних коштів.

Згідно зі звітом "Радикальної партії Олега Ляшка", у ній працюють виключно волонтери. Так, сам Олег Ляшко здає власній партії центральний офіс в Києві на 182 квадрати безкоштовно. А бухгалтер Ніна Данильченко безкоштовно працює у радикалів бухгалтером.

При цьому більша частина коштів з бюджетного фінансування пішла на піар РПЛ, ще 400 тисяч гривень – на оренду офісу (площею у 285 квадратних метрів) у фірми, яка пов'язана з народним депутатом-радикалом Сергієм Рибалкою. За 6 тисяч 440 гривень на місяць Олег Ляшко орендує у свого радника, Олександра Гулака, броньований Cadillac Escaladе вартістю понад 150 тисяч доларів. Лідер РПЛ відмовився коментувати "пільговий" тариф на оренду такої дорогої автівки.

Об'єднання "Самопоміч" користується у донорів авторитетом , адже у звіті мова йде про понад мільйон гривень пожертв від небайдужих громадян. Самі лише помічники народних депутатів від "Самопомочі" пожертвували партії понад 230 тисяч гривень. Понад 100 тисяч – помічники народного депутата Олега Лаврика, та ще 130 тисяч – бізнес-партнер народного депутата Олександра Данченка. За словами лідера фракції Олега Березюка, це все - добровільні членські внески.

З початком державного фінансування витрати на зарплатню у партії виросли до 1,5 млн гривень. До цього, за словами народного депутата Оксани Сироїд, у "Самопомочі" працювали виключно на волонтерських засадах.

Більшу частину держфінансування партія витратила на піар і рекламу.

Минулого року "Опозиційний блок" відмовився від бюджетного фінансування, проте вже у 2017 подав заявку до НАЗК. Голова "Опозиційного блоку" Юрій Бойко вважає бюджетне фінансування неетичним і запевняє, що партія від нього відмовилась. Однак заявки з відмовою до НАЗК не надходило.

У 2016 році рахунки партії поповнилися на 12 млн гривень. Колишній депутат Луганської обласної ради Борис Лєбєдєв віддав партії 90 тисяч гривень зі 120. Помічниця екс-регіонала Чечетова пожертвувала 80 тисяч гривень, а член "Опозиційного блоку" з Херсону – понад триста тисяч гривень.

При цьому до фірм-донорів Оппоблоку в журналістів є питання. Так, ТОВ "Магден плюс" і ТОВ "Стеміт ЛТД" були зареєстровані недавно та мають однаковий статутний фонд і однаковий вид діяльності. Вони здають в оренду нерухомість, якої в них фактично немає. Фірми створені послугою "Віртуальний офіс" (реєстрація юридичних осіб "під ключ"), а за місцем їх реєстрації знаходиться перукарня. При цьому обидва донори пройшли перевірку у НАЗК.

Серед донорів партії є й компанії "Гіперіон-Мега" та "Тефія-2011", хоча нібито власник "Гіперіон-Мега" вперше почув від журналістів про те, що має фірму. Обидві компанії зареєстровані в приміщенні рибного держпідприємства в Києві, і раніше були пов'язані з мільйонером і народним депутатом від "Опозиційного блоку" Вадимом Новинським через кіпрські компанії.

Загалом ці юридичні особи витратили на партію по 1 мільйону 100 тисяч гривень. Серед фірм-донорів знайшлася і фірма, пов'язана з менеджментом "Запоріжсталі" Ріната Ахметова.

"Блок Петра Порошенка "Солідарність"" існує за рахунок дрібних внесків від відомих осіб. Внески в розмірі 20, 60 та 80 гривень робили мер Києва Віталій Кличко, генеральний прокурор України Юрій Луценко та народні депутати України Ігор Кононенко та Сергій Березенко.

У той самий час народний депутат Сергій Алєксєєв пожертвував 100 тисяч гривень, а брат міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насаліка пожертвував майже 900 тисяч гривень.

Більшість державних грошей у партії також витратили на рекламу та піар.

"Народний фронт" витратив на піар у ЗМІ 33 млн гривень. З них левова частка пішла на рекламу на каналах "1+1" та "2+2", а також на ТРК "Україна" і ІСTV.

"Це дозволено законом. Ми повинні популяризувати роботу наших депутатів, нашої партії у громадян", - пояснив лідер фракції Максим Бурбак.

Проте за підрахунками руху "Чесно", ринкова ціна такої реклами значно вища, ніж вказані у звіті 33 мільйони.

Оренда офісу обійшлася партії у два млн гривень. При цьому орендують його у сестри народного депутата від партії "Відродження" Антона Яценка. У нього ж орендує 321 квадратний метр офісу член "Народного фронту" Денис Дзензерський – за це він заплатив понад 11 млн гривень. Сам народний депутат повідомив, що він "не сестра і не "Народний фронт"". Та відмовився від подальших коментарів. Від них відмовилися також у "Народному фронті". При цьому партія "Відродження" розташовується в апартаментах фірми, яку пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським.

Раніше НАЗК виявило порушення порядку фінансування 12 політичних партій. Як повідомила голова НАЗК Наталія Корчак, це правопорушення кримінального характеру.

У січні НАЗК розподілило кошти, виділені з державного бюджету на фінансування статутної діяльності парламентських політичних партій в 2017 році. На фінансування партій в поточному 2017 році з держбюджету виділено понад 398 млн гривень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі