Після скорочення кількості вузів з 802 до 317 їх може стати ще менше

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Після скорочення кількості вузів з 802 до 317 їх може стати ще менше ВНЗ буде менше 300 © Андрій Товстиженко, DT.UA
Коледжі будуть шукати об'єднання з університетами та інститутами, оскільки з 2017 року підготовка кадрів у коледжах буде фінансуватися з місцевих бюджетів.

За інформацією DT.UA, відповідно до визначення, що міститься в новому Законі "Про вищу освіту", сьогодні в Україні налічується приблизно 317 вищих навчальних закладів. Однак фахівці припускають, що до кінця навчального року їх кількість може зменшитися до 280.

Про це в статті для ZN.UA пишуть аналітик Центру дослідження суспільства Ірина Когут і виконавчий директор Центру дослідження суспільства Єгор Стадний.

Новий Закон "Про вищу освіту" запустив процес реформування цієї сфери.Зокрема, відбулося скорочення кількості ВНЗ - з 802 до 317. Про це, як про одному з етапів реалізації реформи вищої освіти заявляв міністр освіти і науки Сергій Квіт.

"Заява встигла посіяти паніку серед освітян: мовляв, куди зникли майже п'ять сотень ВНЗ? Невже їх просто ліквідували? Насправді ж розпочався тривалий процес зміни мережі українських вишів. Замість чотирьох рівнів акредитації Законом "Про вищу освіту" запроваджено нову градацію закладів вищої освіти - відповідно до їхньої навчальної і наукової діяльності. Університет - це переважно багатогалузевий ВНЗ, який має програми всіх освітніх ступенів. Академія або інститут може мати програми всіх ступенів, але в одній галузі. Коледж може готувати лише молодших бакалаврів і бакалаврів лише в одній галузі", - пишуть автори статті.

Читайте також: Чому ми бідні, якщо такі освічені?

Найімовірніше, цифра 317 ВНЗ, які нібито залишилися в Україні, є результатом механічного накладання кількості вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації на нову класифікацію. Однак це хибний підхід, адже коледжі, які готують бакалаврів, теж належать до закладів, що надають вищу освіту. Більше того, ВНЗ І рівня акредитації, після того як вони отримують ліцензії на підготовку молодших бакалаврів, мають 5 років для запуску бакалаврських програм і прикладних наукових досліджень, відзначається в статті.

Тобто перехід технікумів і коледжів або до вищої освіти, або до професійного може бути тривалим процесом.

Кількість ВНЗ залежить не лише від їх класифікації - не менш важливим аспектом є фінансування. Відповідно до останніх змін до Бюджетного кодексу, починаючи з 2017 року підготовка кадрів у коледжах фінансуватиметься з місцевих бюджетів. Таке нововведення не додає їм упевненості в майбутньому, тому, швидше за все, чимало коледжів шукатимуть об'єднання з університетами та інститутами - закон дозволяє їм бути структурними підрозділами інших ВНЗ, йдеться в статті.

Детальніше читайте у статті Ірини Когут і Єгора Стадного Менше грошей - менше ВНЗ? в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі