"Газпром" розгніваний з приводу реверсних постачань газу Україною з Європи

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
"Газпром" розгніваний з приводу реверсних постачань газу Україною з Європи Міллер хоче "розібратися" у "сумнівних газових угодах" України щодо реверсу російського газу з Європи
Міллер фактично обізвав німецьку RWE - найбільшого в Європі газотрейдера - "несерйозною" компанією, звинувативши її в участі в "сумнівних операціях" щодо реверсного постачання російського газу в Україну.

Російський "Газпром" продовжує наполягати, що закупівля газу Україною в Європі за реверсною схемою - це порушення "Нафтогазом" транзитного контракту. Російський газовий монополіст погрожує Україні перевірками і відповідальністю за "сумнівні газові угоди".

Про це заявив глава "Газпрому" Олексій Міллер, відповідаючи на питання журналістів про реверсні постачання газу з Європи в Україну.

"Фізичний реверс з Європи в Україну просто неможливий - немає окремого газопроводу. Тому мову можуть вести тільки про якісь "паперові" непрозорі операції, з законністю яких треба розбиратися - якщо для віртуального "реверсу" використовується наш транзитний газ - це пряме порушення, за яке доведеться відповісти", - сказав глава "Газпрому".

"Такі речі перевіряються і їх можна довести - у нас вже є досвід залучення незалежних моніторингових компаній для контролю за операціями з нашим газом в Україні. Ми впевнені, що серйозні європейські компанії не будуть брати участь у сумнівних газових угодах з Україною, в яких використовується газпромівський газ, який "Нафтогазу" не належить", - заявив Міллер, якого цитує російський "Інтерфакс".

Як вже писало DT.UA, в принципі, Міллер не далекий від істини у технології схеми "віртуального реверсу". Якщо не враховувати істотних деталей - переходу права власності на російський газ на прикордонних газовимірювальних станціях (ГВС). Процедура чітко прописана у Технічній угоді, підписаній між "Газпромом" і "Нафтогазом" 6 квітня 2009 року.

Нюанс у тому, що після потрапляння на ГІС право власне на газ переходить від "Газпрому" до одержувача газу. І якщо він тут же відправляє вже свій газ у реверсному напрямку по іншому (паралельному) газопроводу назад в Україну, то цей газ юридично вже не належить відправнику - "Газпрому".

Як відомо, зараз Україна отримує газ за контрактом з німецькою компанією-трейдером RWE G&T через територію Польщі та Угорщини.

Вимірювання кількості і якості реверсного газу, що надходить у ГТС України, визначається на газовимірювальних станціях Угорщини (Берегдароц) і Польщі (Германовичі). Ці ГІС розташовані на газопроводах, що працюють з іншим робочим тиском, ніж українська ГТС, хоча "труби" і з'єднані. Таким чином, експортний і реверсний газопотоки поки не перехрещуються, тому всі звинувачення і підозри безпідставні.

На початку квітня RWE заявляла, що постачання газу з Європи в Україну за контрактом з німецьким трейдером RWE Supply & Trading здійснюються без прив'язки до джерела його надходження, бо газ постачається з газового портфеля компанії, який містить газ із різних джерел.

Нагадаємо, початок реверсних постачань газу Україною з Європи вже одного разу нагадав Міллеру "якісь шахрайські схеми, з якими просто-напросто треба розбиратися".

Тоді глава "Газпрому" заявив: "Що стосується питання реверсних постачань газу з території Європейського Союзу в Україну. Ми добре знаємо про ці плани, але у нас є підозра, що ніяких реверсних постачань немає. Взагалі-то, де-факто фізично газу не передбачається, передбачається використовувати "газпромівський" газ в якийсь віртуальний реверс, - сказав він. - Тобто "газпромівський" газ заходить в Європу і тут же повертається в Україну. Він не просто так закачується: на кордоні робиться закільцівка, і на газовимірювальній станції показується, нібито певні обсяги "газпромівського" газу в реверсному режимі постачаються в Європу, а відповідно, на європейський ринок".

Міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький відповів на заяву Міллера у той же день. Він вважає безпричинним занепокоєння "Газпрому", заявивши, що Україна виконує всі умови транзиту, до нас немає жодних зауважень".

При цьому Ставицький підкреслив, що не хоче коментувати заяву газпромівських колег "з приводу різного роду інсинуацій щодо законності". "У моєму розумінні, коли ви приходите в магазин і купуєте продукти харчування, то, напевно, той, хто вам їх продав, не повинен цікавитися, з ким ви будете їх їсти", - сказав міністр. !zn

Читайте також:

"Газпром" вважає закупівлю Україною газу в Європі "шахрайською схемою"

Держканал РФ окреслив справи Януковича як "погані", а угоду з ЄС назвав "липою"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі