Антикорупційна реформа України постала перед загрозами – NYT

Поділитися
Антикорупційна реформа України постала перед загрозами – NYT Систему електронного декларування в Україні намагаються саботувати. © Петро Порошенко/Facebook
Видання пише, що систему електронного декларування намагаються заблокувати через парламент і навіть знищити фізично.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман закликав своїх колег з уряду бути сміливими і порівняв заповнення електронної декларації зі стрибком з парашутом із "одним закритим оком".

Але з наближенням крайнього терміну їх подачі, реформа, яку підтримує МВФ і яка змушує українських політиків і чиновників оголошувати про свої активи відкрито, постала перед тим, що деякі депутати і антикорупційні активісти в Україні називають постійними спробами саботажу. Про це сьогодні пише New York Times.

"Є спроби дискредитувати систему заради технічного, фізичного її знищення", - сказав депутат і заступник голови парламентського антикорупційного комітету Віктор Чумак.

Реформа подачі декларацій проходить в критичні для України часи. Трохи більше ніж через два роки після вуличних протестів і повалення режиму проросійського президента, політичні лідери в Києві під пильним наглядом у питанні виконання їхніх обіцянок провести перетворення в країні і побороти корупцію. Реформа зіштовхнулася з ворожістю від самого початку. Систему електронного декларування планували запустити в серпні, але дату перенесли тому, що вона не отримала необхідну сертифікацію. Кілька депутатів також просували законопроекти, мета яких була "потопити" електронне декларування. Інші хотіли його просто відкласти на потім.

Система нарешті запрацювала у вересні, але парламентарі кажуть, що в ній ще багато помилок, і заповнити декларацію належним чином дуже важко. Розробник запевняє, що проблеми в системі з'явилися після того, як він передав її уряду.

Тим часом, якщо 50 тисяч українських чиновників не заповнять декларації до 30 жовтня, Україна може зіштовхнутися з серйозними наслідками. МВФ вважає цей крайній термін "структурним показником". І не своєчасна подача декларації може заблокувати передачу чергового траншу фінансової допомоги Україні до кінця цього року.

Український представник в ЄБРР Артем Шевалєв каже, що Україні дуже тяжко запроваджувати такі складні реформи, як запуск електронної системи декларування.

"Коли я читаю відгуки деяких своїх колег в Києві, стає очевидним, що це зробити тяжко технічно. Але і розкриття активів теж безпрецедентне. Воно буквально включає геть усе, кожну коштовність, яка тільки є у власності", - сказав він.

ЄС прив'язав реформу до надання безвізового режиму Україні. Якщо вона провалиться, складеться враження, що прозахідні лідери в Києві не хочуть боротися з корупцією. Інші заходи, такі як приватизація державних компаній і очищення митної служби, також постали перед загрозами.

"Для мене абсолютно очевидно, що заяви президента перед міжнародною спільною про те, що система буде працювати в повній мірі, абсолютно вдавані і націлені на те, щоб створити враження, ніби Україна виконує свої зобов'язання", - сказала виданню голова "Народного люстраційного комітету" Олександра Дрік.

Читайте також: е-декларування: старт чи фініш?

Видання нагадує, що політики в Україні і раніше повинні були декларувати своє майно. Але тепер за новими правилами, за неправдиві дані передбачена кримінальна відповідальність. Президент Петро Порошенко в неділю сказав в інтерв'ю одному з телеканалів, що форма подачі декларації не ідеальна і йому не подобається.

"Але це не причина, щоб її не заповнювати", - сказав він, пообіцявши, що він сам скоро подасть декларацію.

Представник компанії MIRANDA, яка розробляла систему електронного декларування, розповів, що він передав контроль над нею в серпні державній антикорупційній агенції. Після цього, відомство попросило Державну службу спецзв'язку внести зміни в програму. За словами розробника Юрія Новікова, "всі проблеми і помилки" з'явилися лише після цього.

"Відео підказки все ще наші, але система інша. Ми дивимося на неї і розуміємо, що все це дуже печально", - сказав Новіков.

Приміром, після поправок програма просить внести номер паспорта померлих родичів, які лишили спадок, хоча в Україні паспорти померлих передаються в органи влади. Інша поправка змушує систему просити користувачів вказати, скільки готівки вони мають, а потім назвати банк, де ця готівка зберігається. Українські депутати кажуть, що такі суперечності створюють проблеми і не дозволяють завершити заповнення декларації.

"Форма, яку ми заповнюємо, була відредагована Державною службою спецзв'язку. Зрештою, вони її зіпсували", - прокоментував депутат Сергій Лещенко.

Минулого тижня НАБУ закликало НАЗК регламентувати форму подання декларації. У відомстві звернули увагу на розбіжності між паперовими і електронними деклараціями і зауважили, що через це перспективи притягнення до відповідальності потенційних корупціонерів "сумнівні".

Детальніше про електронное декларування читайте у статті "Загальне декларування: гра з нульовою сумою" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна"

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі