Активи небанківських фінустанов за два роки виросли до 194 млрд грн на тлі скорочення активів банків – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Активи небанківських фінустанов за два роки виросли до 194 млрд грн на тлі скорочення активів банків – експерт Активи небанківських фінустанов України досягли суми, що становить 15,2% активів банківської системи © depositphotos.com / stevanovicigor
Кількість діючих в Україні фінансових компаній у 2014-2016 рр .. зросла із 377 до 650.

Українські небанківські фінансові установи в період 2014-2016 рр. наростили свої активи з 125 млрд до 194,3 млрд грн, що становить 15,2% від розміру активів банківської системи України, пише в своїй статті для DT.UA банківський експерт Вадим Сирота.

Автор зазначає, що небанківські фінустанови, величина активів яких еквівалентна 9% ВВП, сьогодні представлені страховими та фінансовими компаніями, кредитними установами, недержавними пенсійними фондами та іншими структурами.

"На тлі падіння величини активів банків згадані небанківські фінустанови за період 2014–2016 рр. (актуальні дані за дев'ять місяців) збільшили активи з 125 млрд до 194,3 млрд грн, що становить 15,2% від розміру активів банківської системи України. Попри зниження у 2014–2016 рр. кількості страхових і лізингових компаній, кредитних спілок, ломбардів, спостерігалося зростання ряду фінустанов: "інших кредитних установ" - з 85 до 130, фінансових компаній - з 377 до 650", – йдеться в статті.

Сирота зазначає, що сектор небанківських фінустанов, при цьому, досить сильно пов'язаний з іншими важливими сегментами фінансового ринку України. Так, на початок 2017 року зазначені інституції вклали 8,1 млрд грн в ОВДП, з них 5,1 млрд - страхові компанії. Останні суттєво впливають на ресурсну базу банків: "страховики" розмістили на депозитах 9 млрд грн, а на поточних рахунках – 2,3 млрд.

На думку експерта, зростання впливу небанківського фінсектора має декілька причин. Так, свою роль відіграє втрата здатності банків задовольняти кредитні потреби клієнтів, а також відсікання ряду категорій потенційних позичальників від можливості отримати кредит (в тому числі через тінізацію їх доходів та жорстких вимог Нацбанку до оцінки кредитного ризику). Свою роль у цьому процесі відіграє також слабкість нагляду і регулювання небанківського фінсектора.

Сирота зазначає, що вимоги до капіталу небанківських кредиторів істотно нижчі, ніж у банківських установ: для фінкомпаній - не менше 3 млн грн (для компаній, що планують надавати два і більше видів фінансових послуг, не менше 5 млн); для ломбардів - не менше 500 тис. (у разі наявності у відокремлених підрозділів - не менше 1 млн).

"Якщо при цьому ще й узяти до уваги перенесення на небанківських кредиторів репутаційних ризиків банків, які можуть виникнути через роботу колекторів, то вийде, що для банкірів вигідно винести низку бізнес-напрямів за межі банківських установ", – підсумовує фахівець.

Читайте також: "Приватбанк" потребує докапіталізації на 30 млрд грн - Гонтарева

Нагадаємо, активи працюючих банків України, без обліку неплатоспроможних фінансових установ, за лютий зросли на 28,693 млрд грн, або на 2,4%, – до 1,241 трлн грн.

Детальніше про зростання впливу небанківського фінансового сектору в Україні читайте у статті Вадима Сироти "Небанківські фінустанови - тіньові кредитори поза пильним оком Нацбанку" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі