Зіткнення галактик призводить до "поїдання" чорною дірою цілих зоряних систем

Поділитися
Зіткнення галактик призводить до "поїдання" чорною дірою цілих зоряних систем Чорна діра в центрі галактики може поглинути цілі зоряні системи © New Scientist
Чорні діри, що "поїдають" зірки, утворюються в галактиках, які пережили злиття.

Американські астрономи заявили про те, що зіткнення двох галактик може призвести до того, що цілі зоряні системи поглинаються надмасивними чорними дірами, які існують в центрі цих галактик. Повідомлення про це було опубліковано журналом New Scientist.

Надмасивні чорні діри спостерігаються в більшості великих галактик, включаючи Чумацький Шлях. Астрономи фіксували процеси "поїдання" чорними дірами зірок, в результаті чого певна кількість речовини викидається в навколишнє середовище, викликаючи спалахи випромінювання, які помітні на відстані багатьох мільйонів світлових років.

Тепер вчені змогли встановити, що більшість подібних процесів відбувається в галактиках, які пережили процес швидкого зореутворення за останні кілька мільярдів років. На думку дослідників, велика частина таких процесів зореутворення була викликана зіткненням галактик. Оскільки в результаті зіткнення газові хмари з однієї галактики стикаються з такими ж хмарами в іншій, це призводить до стискування газу і утворення нових зірок.

Читайте також: "Хаббл" встановив новий рекорд найбільш далекої галактики

У ході дослідження вчені проаналізували 8 галактик, чиї чорні діри "поїдають" зірки, і виявили, що в шести з них (75%) спостерігається процес швидкого зореутворення. На думку дослідників, це дуже показово, оскільки подібні процеси спостерігаються тільки в 2,3% галактик.

Зіткнення галактик призводять до поглинання зірок з двох причин. По-перше, зіткнення катапультує зірки до центру галактики, в якому знаходиться чорна діра, яка починає їх "поїдати". По-друге, чорна діра з однієї галактики може почати обертатися навколо чорної діри в інший. Це призводить до утворення системи з чорних дір, яка пожирає зірки більш активно, ніж одинична чорна діра.

Планети, які обертаються навколо таких зірок, також будуть поглинені чорною дірою. На думку дослідників, Чумацький Шлях зіткнеться з галактикою Андромеди через чотири мільярди років, що робить теоретично можливим поглинання Сонячної системи чорною дірою. Разом з тим, вчені підкреслюють, що Сонячна система знаходиться на відстані 27 тисяч світлових років від центру Чумацького Шляху, а ризику поглинання піддаються системи, розташовані набагато ближче до центру обох галактик.

Раніше астрономи заявили про те, що галактика з групи Скульптор - NGC 253 руйнує карликову галактику, яка обертається навколо неї. Подібна поведінка Чумацького Шляху була помічена астрономами в 1994 році, коли наша галактика розірвала на частини галактику із сузір'я Стрільця.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі