Вчені вперше зафіксували руйнування зірки чорною дірою за допомогою радіотелескопу

Поділитися
Вчені вперше зафіксували руйнування зірки чорною дірою за допомогою радіотелескопу Радіотелескоп вперше зафіксував руйнування зірки чорною дірою © NASA
Незвичайний спалах ASASSN-14li був помічений на відстані 300 мільйонів кілометрів від Землі.

Радіоастрономи вперше змогли поспостерігати за тим, як чорна діра руйнує зірку. Зробити це вдалося завдяки спостереженням за об'єктом ASASSN-14li, який знаходиться в сузір'ї Волосся Вероніки.

За повідомленням журналу Science, незвичайний спалах було вперше помічено ще у грудні 2014 року, в центрі галактики PGC 043234, яка розташовується на відстані 300 мільйонів кілометрів від Землі. Відстежити його вдалося за допомогою орбітального телескопа Swift. Тоді астрономи вирішили, що перед ними приклад знищення зірки надмасивною чорною дірою, оскільки спалах був помітний у м'якому рентгенівському діапазоні. Спостерігаючи за ASASSN-14li за допомогою низки наземних радіотелескопів, вчені підтвердили, що даний спалах дійсно є слідом поглинання зірки чорною дірою.

Читайте також: Науковцям вдалося зазирнути в центр Чумацького Шляху для вивчення чорної діри

За словами Шурта ван Велзена з університету Джона Гопкінса в Балтіморі, "подібні події відбуваються вкрай рідко. Нам вперше вдалося побачити все – від руйнування зірки і до народження джета, вузького конусоподібного пучка матерії, який викидає чорна діра. Ми змогли простежити за всім цим протягом декількох місяців".

До цього вчені могли спостерігати подібні явища тільки у рентгенівські або оптичні телескопи. Як розповідають астрофізики, до теперішнього часу такі події не вдавалося побачити за допомогою радіотелескопів через низьку потужність радіовипромінювання, що породжується в ході руйнування зірки. Спалах вдалося побачити тільки завдяки відносно невеликій відстані між Чумацьким шляхом і галактикою PGC 043234.

Раніше NASA представило відео руйнування зірки чорною дірою. На відео зображено момент так званого "приливного руйнування", яке знаходиться в центрі галактики, розташованої на відстані 290 мільйонів світлових років від Землі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі