Вчені вперше спостерігали в атмосфері Землі надзвукові потоки плазми

Поділитися
Вчені вперше спостерігали в атмосфері Землі надзвукові потоки плазми Вчені зафіксували надзвукові потоки плазми в атмосфері Землі © twitter.com/Scott Kelly
Плазмові потоки нагрівалися до температури 10 тисяч градусів Цельсія.

Вчені заявили про те, що їм вдалося зафіксувати "прикордонні течії потоків Бірекеланда" в атмосфері Землі. Плазмові потоки розганялися до надзвукових швидкостей і нагрівалися до температури в 10 тисяч градусів Цельсія. Про своє відкриття вчені повідомили на конференції Swarm Science Meeting.

У 1908 році норвезький фізик Крістіан Біркеланд припустив, що сонячний вітер, взаємодіючи з іоносферою Землі, створює над планетою впорядковані течії заряджених частинок. Ці потоки відіграють важливу роль в появі полярних сяйв і деяких інших висотних явищ. Однак безпосередньо помітити "потоки Біркеланда", що існують на висотах від 80 до 1000 км, вдалося лише в кінці 1960-х, коли були проведені необхідні супутникові спостереження.

Сьогодні їх досліджують за допомогою трьох європейських космічних апаратів Swarm. Ідентичні, оснащені чутливими магнітометрами, супутники працюють на різних висотах, від 460 до 530 км, дозволяючи вивчати магнітні явища, що відбуваються як в атмосфері, так і в надрах Землі. Нещодавно вони зафіксували течії плазми, яка втягується в рух іоносферними потоками Біркеланда.

Під дією потужних електромагнітних полів ця плазма розганяється до надзвукових швидкостей і розжарюється майже до 10 тисяч градусів Цельсія. Прямуючи до полюсів і отримуючи по шляху додаткову енергію, частина цих потоків вирушає далі в космос. Ці процеси, на думку вчених, справляють помітний вплив на хімічний склад верхніх шарів атмосфери.

Раніше геофізики з США і Канади заявили про те, що 2,7 мільярда років тому атмосфера Землі була набагато тоншою, а тиск в її нижніх шарах був у два рази меншим за нинішній. До цього ж часу газова оболонка планети значно збільшилася в розмірах.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі