Топ Новини

Вчені виявили парадоксальний феномен, через глобальне потепління збільшується площа льодовиків

1 квітня 2013 в 23:17

Площа океанських льодовиків у районі Антарктиди росте 2% за десять років. Це викликано танення льоду знизу і вивільнення прісної води, яка швидше замерзає.

ldy-v-anarktike.jpg
Потепління призводить до зростання товщі льоду
ecos.org.ua

Глобальні зміни клімату призводять до збільшення площі антарктичних льодовиків. Такі висновки містяться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Geoscience.

Цей парадоксальний феномен, як передбачається, викликаний припливом холодної прісної води, що виходить у результаті танення нижнього шару антарктичних льодовиків.

Щільність цієї води нижча, ніж у солоної, тому вона накопичується на поверхні океану. А восени і взимку вона швидше замерзає.

Група вчених з Королівського метеорологічного інституту Нідерландів вважає, що саме цим пояснюється зростання площі льодовиків протягом холодного сезону.

Крім того, шар холодної води може викликати скорочення рівня опадів, що випадають у Антарктиді у вигляді снігу: охолоджене цією водою антарктичне повітря утримує менше вологи, ніж тепле.

Кліматологи довгий час не могли зрозуміти, чим пояснюється спостережуваний з 1985 року приріст антарктичних льодовиків - невеликий, але статистично значущий, що становить приблизно 1,9% до 10 років. Водночас площа льодовиків у районі іншого полюса - у Арктиці значно скоротилася.

Дослідники з Нідерландів вважають, що описаний ними процес можна буде спостерігати і далі. На підставі своїх даних вони спробували вибудувати комп'ютерну кліматичну модель.

"Площа океанських льодовиків у районі Антарктиди зростає всупереч глобальному потеплінню, - констатував керівник групи вчених Річард Бінтаньйа. - Це викликане таненням льоду знизу".

Однак є й інші можливі пояснення цьому феномену.

Пол Холланд з Британської антарктичної служби дотримується висунутої ним у минулому році гіпотези, згідно з якою в результаті глобального потепління в Антарктиці змінилася роза вітрів, і тепер вітер відносить крижини, що відкололися від берега, а що водна поверхня, що звільнилася, знову замерзає.

"Можливо, зростання площі льодовиків викликане поєднанням цих двох факторів - вітру і підтанення. Мабуть, що так - при цьому ефект підтанення, думаю, вторинний", - заявив він Лондонському науковому медіа центру.

Читайте також:

Експерти оголосили березневий сніг у Києві результатом глобальної зміни клімату

Учені переоцінили масштаби глобального потепління - катастрофа "не за горами"

Танення полярних льодів призвело до підвищення рівня світового океану на 1,1 см

Арктика втратила рекордна кількість снігу і льоду за останній рік

 

За матеріалами: Бі-бі-сі
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.73
EUR 28.60
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...