Риби виявилися здатні "вмикати" суперзір

Поділитися
Риби виявилися здатні "вмикати" суперзір Риби виявилися здатні «вмикати» суперзір © Naked Science
Здатність проявляється у риб в умовах поганої видимості.

Вчені виявили у деяких представників прісноводних риб, зокрема лососевих, здатність в умовах поганої видимості "вмикають" інфрачервоний суперзір. На думку дослідників, така здатність розвинулася у риб в ході еволюції.

Як заявляють учені, при навігації в каламутній прісній воді риби на генетичному рівні "вмикають" в очах особливий ензим Cyp27c1, що має відношення до вітаміну А, який відповідає за гостроту зору в умовах поганої видимості. З точки зору хімії, фермент змінює на молекулярному рівні вітамін А, перетворюючи його модифікацію вітамін А1 на вітамін А2 і перемикаючи при цьому чутливість зорових рецепторів в діапазон довгих хвиль. Тобто фактично риби починають бачити в інфрачервоному світлі. Точно так само деякі земноводні переключають свою зір з наземного на підводний.

Читайте також: Вчені знайшли найбільшого пернатого динозавра

За словами представника Медичної школи Вашингтонського університету доктора Джозефа Корбо, "ми не знаємо, на якому саме етапі еволюції фермент Cyp27c1 придбав такі здібності. Однак той факт, що його використовують як риби, так і земноводні, дозволяє припустити, що функція утворилася мільйони років тому".

Активний фермент був також виявлений у жаби-бика і риби даніо-реріо. За словами Корбо, копії гена, який контролює ензим, є і у людей, але він неактивний. Вчені вважають, що результати дослідження можуть бути застосовані в оптогенетичних розробках та при лікуванні неврологічних захворювань.

Раніше повідомлялося про те, що вчені планують використовувати здатність риби рогозуба обходитися без їжі для занурення людини в летаргічний сон. Риба в критичних ситуаціях уповільнює всі процеси в організмі, зупиняє свій біологічний годинник і занурюється у сон, який може тривати від трьох до п'яти років. У цей час риба обходиться без води та харчів, і не виробляє ніяких відходів. Риба спить доти, доки поблизу не з'явиться прісна вода.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі