Нобелівська премія 2016: кому і за що присудили нагороду в цьому році

Відео
Поділитися
Нобелівська премія 2016: кому і за що присудили нагороду в цьому році © jourdom.ru
Церемонія вручення Нобелівської премії відбудеться 10 грудня.

Нобелівський комітет оголосив всіх лауреатів премії 2016 року. Традиційно, нобелівський тиждень стартував з оголошення лауреатів премії в області медицини і фізіології, які були представлені 3 жовтня, завершилося ж оголошення лауреатів 13 жовтня, коли було названо ім'я володаря Нобелівської премії з літератури. Заслуги кого з учених, громадських діячів і представників мистецтва були відмічені в цьому році - в матеріалі DT.UA.

Йосінорі Осумі
Йосінорі Осумі

Нобелівську премію в галузі фізіології та медицини отримає японський дослідник Йосінорі Осумі за відкриття механізму автофагії. Автофагія (у перекладі з давньогрецької - поїдати себе) - процес перетравлення клітиною власних органел і ділянок цитоплазми за допомогою лізосом. "Осумі виявив, що автофагія відбувається також і в клітинах дріжджів, які є надзвичайно зручним об'єктом для генетичних досліджень. Після цього, використовуючи методи мутагенезу, йому вдалося ідентифікувати гени, які є необхідними для перебігу автофагії. З того часу молекулярні механізми автофагії почали інтенсивно досліджуватися, і на сьогодні ми маємо досить широкі знання про основні етапи цього процесу, а також важливі молекули, які беруть у ньому участь", зазначає науковий співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, кандидат біологічних наук Дмитро Мордерер.

Автофагія є найважливішою частиною життєдіяльності клітин, оскільки є засобом для очищення клітини від пошкоджених білків і органел, а також є джерелом ресурсів та енергії, які використовуються клітинами для власних потреб. Порушення ж автофагії часто спостерігаються у пацієнтів, які страждають від нейродегенеративних захворювань, наприклад, хвороби Альцгеймера.

Девід Таулесс, Дункан Халдейн і Майкл Костерліц
Девід Таулесс, Дункан Халдейн і Майкл Костерліц

Нобелівська премія з фізики присуджена Девіду Таулессу (David Thouless) з Вашингтонського університету, Дункану Халдейну (Duncan Haldane) з Прінстонського університету і Майклу Костерліцу (Michael Kosterlitz) з Брауновського університету - "за теоретичні відкриття топологічних фазових переходів і топологічної фази матерії".

Перші роботи Костерліца і Таулесса датуються початком 70-х років минулого сторіччя. Мова йде про так званий фазовий перехіл Костерліца-Таулесса (КТ). Теоретичне, а потім і експериментальне відкриття переходу КТ істотно змінило парадигму фізики конденсованого стану. Стара парадигма заперечувала існування явищ надтекучості або надпровідності, та й взагалі будь-якого впорядкованого стану в двовимірних системах.

"Якщо говорити про практичне застосування результатів, то слід зауважити, що вся сучасна електронна промисловість давно вже використовує саме пристрої, що працюють в умовах квантового ефекту Холла в якості метрологічного стандарту електричного опору: без цього неможливо створити жоден гаджет. Для своєї роботи стандарти опору зазвичай вимагають сильного магнітного поля, створити яке непросто і часто дорого. Але ситуація змінилася у 2013 році завдяки спостереженню квантового ефекту Холла в магнітних топологічних ізоляторах, опис якого був б неможливий без теоретичних досліджень Дункана Халдейна", - прокоментував присудження премії Сергій Шарапов, доктор фізико-математичних наук, завідувач лабораторії відділу нелінійної фізики конденсованого стану Інституту теоретичної фізики ім. М. Боголюбова НАН України.

Жан-П'єр Соваж, сер Фрезер Стоддарт і Бернард Феринга
Жан-П'єр Соваж, сер Фрезер Стоддарт і Бернард Феринга

Лауреатами Нобелівської премії з хімії стали Жан-П'єр Соваж, сер Фрезер Стоддарт і Бернард Феринга з формулюванням "за проектування і синтез молекулярних машин". Вони розробили молекули з контрольованими рухами, які можуть виконувати завдання, коли мають джерело енергії. Як заявив завідувач кафедрою супрамолекулярної хімії Інституту високих технологій КНУ ім. Тараса Шевченка, професор Ігор Комаров, пояснюючи, що таке молекулярні машини, "можна провести аналогію з машинами з макроскопічного світу – з моторами. Мотор автомобіля, наприклад, виробляє і використовує енергію, теплову або електричну енергію у випадку електромобілів, і перетворює її на механічну – машина їде. Так само діють і молекулярні мотори. Наприклад, молекули Бена Феринги поглинають фотони, енергію світла, і перетворюють її на обертання, власне обертання в одну сторону, фактично як мотор, вісь двигуна або колесо. Таким чином можна на молекулярному або супрамолекулярному рівні створювати машини".

Хуан Мануель Сантос
Хуан Мануель Сантос

Нобелівську премію миру у цьому році отримає президент Колумбії Хуан Мануель Сантос"за зусилля, спрямовані на завершення громадянської війни, що тривала понад півстоліття". 26 вересня цього року підписав мирну угоду з угрупованням FARC, завершивши громадянську війну, яка тривала в Колумбії останні 50 років. Жертвами тривалого конфлікту стали 220 тисяч людей, а близько шести мільйонів колумбійців були змушені покинути свої домівки.

Протистояння колумбійської влади і FARC - найдовший конфлікт уряду і повстанців не тільки в історії Південної Америки, але і всього західного півкулі. FARC з'явилася в 1966 році на тлі невдоволення жителів країни соціальною нерівністю. Війна в Колумбії сприяла виникненню збройних конфліктів та в ряді інших країн регіону.

Читайте також: Шнобелівська премія з економіки присуджена за вивчення особистостей каменів

Олівер Харт і Бенгт Хольвстрем
Олівер Харт і Бенгт Хольвстрем

Нобелівська премія з економіки присуджена Оліверу Харту і Бенгту Хольвстрему з формулюванням "за внесок у розвиток теорії контрактів". Теорія контрактів вивчає договори між економічними суб'єктами і проблеми при їх складанні. Харт і Хольвстрем розробили всеосяжну основу для аналізу контрактів та особливостей їхнього конструювання. У середині 1980-х років Харт включив до теорії концепцію неповних контрактів. Вони припускають наявність змінних, про які знають обидва учасника угоди, але які не можна записати в документ і верифікувати за допомогою суду.

Читайте також: Volkswagen отримав Шнобелівську премію з хімії за маніпуляції з вихлопами

Боб Ділан
Боб Ділан

Лауреатом Нобелівської премії з літератури в цьому році став американський співак і автор пісень Боб Ділан "за створення нової поетичної мови у великій американській пісенної традиції".

Премія присуджена музикантові з формулюванням "за створення нової поетичної мови у великій американській пісенної традиції".

Боб Ділан (Роберт Аллен Циммерман)– американський музикант, автор і виконавець пісень, художник, письменник і кіноактор. Народився 24 травня 2041 року у Дулуті, штат Мінесота. Бабуся і дідусь музиканта переїхали до США з Одеси у 1905 році. Ділан є культовою фігурою у світі рок-музики протягом останніх 50 років. Безліч його пісень, такі, як Blowin' in the Wind і The Times They Are a-Changin', стали гімнами руху за громадянські права і антивоєнного руху в США. Журнал Rolling Stone назвав Ділана другим за значимістю виконавцем в історії музики. У 1988 році Ділан увійшов до Зали слави рок-н-ролу, шість його композицій входять до Зали слави "Греммі". Музикант також є володарем премій "Греммі", "Золотий глобус" і "Оскар".

Церемонія вручення Нобелівської премії традиційно відбудеться 10 грудня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі