Дюни супутника Сатурна виявилися електрично заряджені

28 березня в 14:28

Заряд, який накопичується в пустелях Титану, робить дюни стійкими до впливу вітру.

Титан ледяное облако
Вчені заявили про наявність електрики в дюнах Титану
Вчені заявили про те, що дюни, які розташовуються уздовж екватора супутника Сатурна Титану, накопичує електричний заряд, який робить їх стійкими до впливу вітру. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Geoscience.

Вздовж екватора Титану розташовується темна "пустеля". Під впливом вітрів в ній сформувалися дюни висотою близько 100 метрів. Але якщо переважаюче напрямок вітрів на Титані – зі сходу на захід, то дюни прийняли таку форму, немов ті дмуть із заходу на схід.

Тепер же дослідники пов'язали незвичайну форму дюн з властивостями матеріалу, з якого вони складені. "Пісок", з якого складаються дюни, складається з звичайного кремнезему, однак містить чимало частинок замерзлих вуглеводнів, а також водного льоду.

Читайте також: Астрономи вперше побачили прихід зими на Титані

У ході подальшого дослідження вчені підготували суміш максимально близького складу: діоксид кремнію, вода, а в якості органічних компонентів – нафталін і дифеніл, раніше виявлені у складі дюн Титану. Такий "пісок" поміщали під підвищений тиск, під обертовий герметичний циліндр, наповнений газовою сумішшю, аналогічної складу атмосфери супутника.

Виявилося, що в таких умовах ці частинки за рахунок тертя швидко накопичують електростатичні заряди, які змушують їх злипатися одна з одною. Таку поведінку вчені порівнюють з пластиліновою масою Play-Doh: піщинки майже не ковзають одна відносно одноъ, що теоретично робить дюни мало сприйнятливими до дії вітру. Аналогічні експерименти, проведені зі зразками земної піску і вулканічного попелу, показали абсолютно протилежні результати: їхні частки не злипалися, а піщинки легко переносилися вітром.

Раніше команда місії Cassini припустила, що у морях на Титані, можуть існувати сильні течії, викликані великими потоками сонячної енергії.

За матеріалами: Naked Science
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.67
EUR 28.94
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...