Україна відзвітувала перед ЄС: У вишах поширені хабарництво, блат і сексуальні послуги

Поділитися
© belarus.by
43% студентів до проявів корупції ставляться лояльно, вважаючи її способом вирішення проблем і невід'ємною частиною життя.

На засіданні групи держав Ради Європи по боротьбі з корупцією (GRECO) у Страсбурзі, яке проходило з 14 по 16 травня, Україна подала результати дослідження корупції в системі української вищої освіти.

Документ підготовлений Харківським інститутом прикладних гуманітарних досліджень за даними правоохоронних органів, Державної служби статистики, соціологів, а також опитувань понад 2 тис. студентів і викладачів вишів, повідомляє «Коммерсант-Украина».

У дослідженні констатується, що в українських вишах корупція є "системною і укоріненою", в них використовуються різні способи винагороди за корупційні послуги, а в корупційні схеми залучені мережі посередників. Протягом останнього року, за даними звіту, про факти корупції у вишах відкрито заявили 19% респондентів, але стикалися з цим явищем 73% опитаних.

Зокрема, під час подання документів у виш продаються і купуються фальшиві довідки пільговиків, а під час навчання здійснюється купівля та продаж позитивних оцінок на іспитах, заліках і при захисті курсових або дипломних робіт. Хабарі, цінні подарунки та блат студенти та їхні батьки використовують для отримання довідок, дипломів, рекомендацій і місць у гуртожитках, а також для вступу в аспірантуру, докторантуру та присвоєння наукових ступенів. "Вищий навчальний заклад в обласному центрі з середньою чисельністю студентів у 5 тис. може генерувати оборот корупційних коштів в розмірі близько $2 млн на рік", - говориться в документі.

У студентській профспілці "Пряма дія" переконані, що корупційні дії в ході вступної кампанії знижують рівень підготовки абітурієнтів. "Студентами стануть ті, у кого є гроші, а не ті, хто хоче здобути освіту. У великих національних вишах це відбувається приховано, на рівні вищого керівництва, а в невеликих вишах з меншою публічністю студентам можуть просто пред'явити прейскурант", - зазначив представник профспілки Вадим Гудима.

За словами голови парламентського комітету з питань освіти і науки, депутата від Партії регіонів Максима Луцького, найчастіше корупція у вишах проявляється у формі хабарництва за отримання хороших оцінок. "Боротися з цим потрібно комплексно - посилювати громадський моніторинг, контроль, карати однаково і тих, хто дає хабарі, і тих, хто їх бере", - підкреслив він.

Варто зазначити, що самі студенти демонструють лояльність до фактів корупції: 32% з них вважають її "способом вирішення проблем", 11% - "невід'ємною частиною життя". "Ставлення студентів пояснюється соціальними аспектами. У нашому суспільстві деякі корупційні практики стають звичайними і прирівнюються до чайових, які залишають у ресторані. Однак, на відміну від чайових, оплата іспиту - це правопорушення, яке має наслідки", - пояснив один з авторів звіту, віце-президент Інституту прикладних гуманітарних досліджень Олександр Сердюк.

Ще одним проявом корупції, на думку авторів документа, є гендерна нерівність у вишах. "Чоловіки домінують на керівних посадах, а жінки - на рівні викладацького складу та допоміжного персоналу", - повідомляється у звіті. При цьому чоловіки і жінки у рівній мірі беруть хабарі (50% і 52% відповідно).

Окрім іншого, 76% опитаних заявили, що їм відомі випадки, коли в якості винагороди з боку студенток або студентів використовувалися сексуальні послуги. "Такі факти трапляються, але вони вкрай рідкісні, - запевнив Луцький. - Сьогодні треба бути безрозсудною людиною, щоб вимагати сексуальні послуги в якості винагороди, тому що будь-яка інформація миттєво стає надбанням громадськості і псує репутацію". У той же час у Міністерстві освіти коментувати результати дослідження відмовилися, пославшись на відсутність профільних фахівців. !zn

Читайте також:

Уряд визначився з концепцією закону про вищу освіту

Прокуратура Горлівки відмовилася визнати злочином побори зі студентів

Президент дозволив університетам самостійно розпоряджатися заробленими коштами

Як міністр освіти сам себе пропіарив

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі