Вчені дійшли до висновку, що IQ-тести не можуть визначити рівень інтелекту

Поділитися
Вчені дійшли до висновку, що IQ-тести не можуть визначити рівень інтелекту
Виміряти рівень інтелекту як єдиний показник неможливо, тому що показники інтелектуальних здібностей людини залежать як мінімум від трьох компонентів, які незведені один до одного, і їх не можна об'єднати в одне ціле. Тому, IQ-тести не можна використовувати для цілей психологічних досліджень.

Популярні і поширені стандартні тести на IQ не можуть коректно відображати рівень інтелектуальних здібностей, оскільки вони залежать від декількох різних підсистем мозку.

До такого висновку прийшли британські та канадські вчені за підсумками широкомасштабного експерименту за участю більше 100 тисяч добровольців.

Едріан Оуен і Адам Хемпшир з канадського університету Західного Онтаріо та Роджер Хайфілд з лондонського Музею науки вирішили з'ясувати, що саме вимірюють IQ-тести і який стосунок їхні результати мають до справжнього рівня людського інтелекту.

Як стало відомо, автори дослідження у листопаді 2010 року запустили сайт 12 Pillars of Wisdom, на якому будь-хто охочий міг пройти серію з 12 тестів, які перевіряють різні типи когнітивних здібностей - вміння планувати, робити логічні висновки, увагу, короткочасну пам'ять і низку інших. Кількість учасників цього онлайнового експерименту перевищила 100 тисяч осіб.

Окрім того, вчені провели експеримент за участю 16 добровольців, які повинні були виконувати ті самі тести, перебуваючи у томографі, який фіксував рівень активності в різних зонах їхнього мозку.

Результати ... є свідченням на користь точки зору, що людський інтелект не є єдиною сутністю, але швидше, формується з безлічі компонентів.

Автори відзначають, що показники інтелектуальних здібностей людини залежать як мінімум від трьох компонентів - короткочасної пам'яті, здатності логічно міркувати, а також вербального компонента. Всі вони незведені один до одного, і з них не можна «зібрати» один показник, який дозволив би пояснити все.

Крім того, дослідження за допомогою методу функціональної магнітно-резонансної томографії показало, що при вирішенні різних завдань активуються різні ділянки мозку. Вчені з'ясували, що існують як мінімум два незалежні ланцюги нейронів, які відповідають за вирішення різних типів завдань.

Таким чином вчені роблять висновок, що інтелекту як єдиної сутності не існує - є набір незалежних і різних типів розумових здібностей. «Інтелект в цілому є проявом властивостей анатомічно різних когнітивних систем, кожна з яких має свій власний рівень можливостей», - йдеться у статті.

Таким чином, роблять висновок вчені, спроби вимірювати рівень інтелекту як єдиний показник, ні до чого не ведуть, а IQ-тести не можна використовувати для цілей психологічних досліджень.

Відзначимо, історія тестів на «коефіцієнт інтелекту» - IQ (intelligence quotient) - почалася в 1904 році, коли британський психолог Чарльз Спірмен виявив, що здатність до вирішення цілого спектру завдань різного типу корелюють один з одним. Він припустив, що за виконання всіх типів інтелектуальних завдань відповідає один загальний чинник, який він позначив літерою g (від «general» - загальний).

На базі робіт Спірмена психологи почали створювати різні методи вимірювання цього фактора - тести і запитальники для вимірювання коефіцієнта інтелекту. Різні дослідження показували зв'язок рівня IQ зі спадковістю, соціально-економічними факторами, зі статевою приналежністю. !zn

Читайте також:

Американські вчені дізналися, коли і де формуються спогади

Жінки обійшли чоловіків за рівнем інтелекту

Вчені виявили гени, пов'язані з інтелектом

Дослідження: Інтелектуальні здібності на 75% передаються спадково

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі