Телескоп ALMA простежив за народженням зірки і її планет

3 січня 2013 в 07:52
Радіотелескоп ALMA простежив за одночасним формуванням зірки HD 142527 в сузір'ї Вовка і оточуючих її планет, що допомогло вченим з'ясувати, як матерія протопланетного диска "перетікає" на зірку, незважаючи на велику відстань між ними.
DiskGap_art_341px.jpg
skyandtelescope.com

Радіотелескоп ALMA відстежив формування зірки HD 142527 в сузір'ї Вовка і оточуючих її планет.

Таким чином, вченим вдалося з'ясувати, як матерія протопланетного диска "перетікає" на зірку, незважаючи на велику відстань між ними.

Дослідників давно цікавить, як зірка продовжує набирати вагу після свого "народження", і цей процес є своєрідною науковою загадкою.

Група астрофізиків під керівництвом Саймона Касассуса з університету Чилі у Сант'яго знайшла відповідь на це питання, вивчивши молоду зірку HD 142527, розташовану у сузір'ї Вовка на відстані за 450 світлових років від Землі, за допомогою радіотелескопу ALMA.

Касассус і його колеги з'ясували, що проміжок між молодою зіркою і протопланетним диском заповнений розрідженим шаром газу. На це вказали молекули чадного газу (СО), випромінювання яких було "спіймано" телескопом.

Як з'ясувалося в ході дослідження, всередині диска з протопланетними тілами знаходяться спиралеподібні потоки газу, який планети стягують на себе і таким чином набирають масу.

"Спостереження показали, що гравітація передбачуваних протопланет захоплює частину матерії диска, змушуючи її рухатися у вигляді потоків газу, що направлені до планети. Велика частина газу в цих потоках пролітає "повз" планети, потрапляючи у внутрішню частину диска, де він у кінцевому підсумку починає рухатися до зірки і падати на неї", - пояснив Касассус.

Подібний процес, стверджують вчені, дозволяє зірці "рости" далі і одночасно заважає її випромінюванню зруйнувати протопланетний диск.

Розкривши одну з таємниць народження зоряних систем, Касассус і його колеги перевірили за допомогою комп'ютерної моделі, що сталося б з протопланетним диском за відсутності потоків газу. У такому випадку HD 142527 знищила б диск приблизно за рік, у результаті чого зростання системи зупинилося б.

Це дозволяє говорити про те, що даний процес вкрай важливий для формування повноцінних планет і зірок.
 

 

Читайте також:
 
 
 
 

 

За матеріалами: , ,
Теги Наука
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.67
EUR 28.94
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...