Топ Новини

Озеро допомогло вченим дізнатися історію погоди у Північній півкулі за останні 5 тисяч років

5 жовтня 2012 в 14:28
Учені вивчили малюнок залягання "іржавих" шарів оксиду заліза в шарі донних осадових порід. Окислення заліза, що міститься у воді, відбувається при великій концентрації кисню, вміст кисню, у свою чергу, залежить від метеоумов - температури повітря і тривалості періоду, коли вода закрита льодом.
336015221.jpg
РИА Новости

Вчені "прочитали" історію погоди в Північній півкулі за останні 5,2 тисячі років, проаналізувавши донні опади невеликого озера в Гренландії; результати дослідження опубліковані в журналі Nature Geoscience.

"Ми "прочитали" історію клімату за шарами осадових порід на дні невеликого озера в південно-західній частині Гренландії. Воно має саме такий розмір і таке розташування, щоб дані для нас збереглися просто ідеально", - сказав співробітник університету міста Архус Джаспер Ольсен (Jesper Olsen), слова якого наводяться в повідомленні.

Учені вивчили малюнок залягання "іржавих" шарів оксиду заліза в шарі донних осадових порід. Окислення заліза, що міститься у воді, відбувається при великій концентрації кисню, вміст кисню, в свою чергу, залежить від метеоумов - температури повітря і тривалості періоду, коли вода вкрита льодом. Розрахувавши зміни концентрації кисню у воді, вчені відновили "літопис" погоди в районі озера за весь час його безперервного існування. Потім, за цими даними, автори статті створили ретроспективну модель змін Північноатлантичного коливання - САК (динамічна система атмосферного тиску над Північною Атлантикою), яке "диригує" погодою в усій північній півкулі.

"Ми намалювали графік вмісту кисню у воді цього озера і створили за ним модель" поведінки "Північноатлантичного коливання, також за весь термін - чотири тисячоліття. Виявилося, що наша модель збігається з іншими реконструкціями, які були зроблені за різними даними і різними методами - за останні 900 років, а далі до нас ніхто не заглядав", - додав Ольсен.

На думку авторів дослідження, його результати доводять, що САК здійснює дуже значний вплив на погоду в Північній Європі, Гренландії і Північній Америці, і цей механізм може зіграти важливу роль у глобальній зміні клімату в майбутньому.

Раніше німецькі вчені довели, що саме Північноатлантичне коливання стало причиною аномально холодних зим на території Європи в останні два роки.

Північноатлантичне коливання є періодичною зміною атмосферного тиску при взаємному впливі постійно "пульсуючих" Ісландського мінімуму (циклону) і Азорського антициклону. Зміни різниці тиску між цими двома областями впливають на силу вітрів над Північною Атлантикою, які багато в чому формують погоду. САК впливає також і на довгострокові коливання клімату планети.

Читайте також:

Від Гренландії відколовся айсберг площею 100 кв км

Антарктика за 40 років втратила 60% придонних вод

Вчені передбачили уповільнення глобального потепління


Вчені: Льодовики на планеті можуть розтанути швидше, ніж очікувалося

 

За матеріалами:
Теги Наука
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...