Нобелівську премію з фізики вручать за відкриття прискорення розширення Всесвіту

4 жовтня 2011 в 10:02
Нобелівську премію за 2011 рік з фізики буде вручено «за відкриття прискорення розширення Всесвіту за допомогою спостереження далеких наднових», повідомляється у прес-релізі Нобелівського комітету.

Премію розділять Сол Перлматтер (Берклі, США), Брайан Шмідт (Австралійський національний університет) та Адам Рісс (Університет Джона Хопкінса, США).

Як наголошується у повідомленні Нобелівського комітету, вчені вивчили більше 50 найвіддаленіших «наднових» зірок і прийшли до висновку, що Всесвіт розширюється зі зростаючою швидкістю. При цьому відкриття стало повною несподіванкою навіть для самих лауреатів.

Над дослідженням працювали дві групи вчених. Першу у 1998 році очолив Сол Перлматтер. Другий проект на чолі з Брайаном Шмідтом стартував в 1994 році і вирішальну роль у ньому зіграв Адам Рисс.

Відкриття прискорення розширення Всесвіту у 1998 році сколихнуло основи космології, відзначають у Нобелівському комітеті.

«Наднові» зірки є об'єктами величиною з Землю, які випромінюють більше світла, ніж Сонце. У результаті спостережень вчені з'ясували, що їх світло слабкіше, ніж має бути, що свідчить про прискорення розширення.

Сучасна космологія виходить з того, що розширення Всесвіту, яке почалося 14 млрд років тому, обумовлено «темною енергією», яка сама по собі залишається однією з найбільших таємниць світобудови. Поки відомо лише, що «темна енергія» становить приблизно три чверті Всесвіту.

У Нобелівському комітеті впевнені, що відкриття прискорення розширення допоможе глибше проникнути у таємниці Всесвіту.

Церемонія вручення премії відбудеться у Стокгольмі 10 грудня, у день смерті її засновника - Альфреда Нобеля (1833-1896). Сума премії у кожній з номінацій становить 10 млн шведських крон (близько 1 млн євро).


 

Теги Наука
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.67
EUR 28.94
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...