Британські палеонтологи з'ясували, як з'явилися щелепи

17 серпня 2011 в 18:37
Британські палеонтологи з'ясували, як виникли щелепи у предків риб і сухопутних тварин - місце для них звільнилося, коли нюхові органи "переїхали" на зовнішню сторону черепа, говориться в статті, опублікованій в журналі Nature.

 

Перші хребетні істоти мали добре розвинений череп  і хребет, але у них були відсутні щелепи і костяні кінцівки-плавники. Безщелепні риби панували в силурийскому періоді, 440 мільйонів років тому. У наступній геологічній епосі - девоні (416 мільйонів років тому) - вони поступилися місцем більш досконалим щелепним рибам. Наразі залишилося лише кілька десятків видів безщелепних риб, до яких, зокрема, належать міноги і міксини.

Група палеонтологів під керівництвом Філіпа Донохью з Брістольського університету (Велика Британія) вивчила рештки кількох маловивчених видів безщелепних риб роду Galeaspida, які були вперше виявлені в середині 1980-х років у Китаї.

Череп цих риб дещо витягнутий і має більшість ознак безщелепних риб і деякі ознаки щелепних. Зокрема, у них не було зябер в їх "сучасному" вигляді.

Вчені за допомогою магнітної томографії досліджували сім скам'янілих черепів Galeaspida і створили віртуальне тривимірне зображення "узагальненого" черепа. Його вивчення показало, що тканини зябрових мішків перебували під
шкірою тварини і рибам доводилося "дихати" через шкіру, як це роблять сучасні тритони.

Однак, на відміну від своїх примітивних родичів, Galeaspida володіли двома нюховими центрами, що робить їх родичами сучасним рибами. У них також була розширена ротова порожнина, що не схоже на типових безщелепних риб.

На думку авторів дослідження, це свідчить про те, що поділ нюхових центрів став одним з необхідних кроків для формування щелепного апарату. Раніше вважалося, що формування двох окремих центрів нюху можливе тільки в тому випадку, якщо у тварини щелепи вже є.

Таким чином, поділ нюхових центрів та їх "перенесення" з глотки в спеціальні ямки на зовнішній стороні черепа звільнило "місце" для формування щелеп у перших предків сучасних риб.

За матеріалами:
Теги Наука
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.67
EUR 28.94
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...