Астрономи створили першу тривимірну модель вибуху наднової зірки

6 серпня 2012 в 18:23
Дослідники визначили поляризацію - напрямок електромагнітних хвиль, що виходять від різних типів космічних вибухів.
o_661205.jpg
National Astronomical Observatory of Japan

Японські астрономи відкрили завісу таємниці над одним з найзагадковіших явищ у Всесвіті. За допомогою сучасного обладнання вони виміряли і змоделювали форму ударної хвилі вибуху наднової - завершального етапу життя надмасивних зірок.

Команда вчених використовувала інструмент FOCAS (камера виявлення слабоконтрастних об'єктів і спектрограф), встановлений на телескопі Subaru.

Дослідники визначили поляризацію - напрямок електромагнітних хвиль, що виходять від різних типів космічних вибухів. У двох досліджених зірок (SN 2009mi і SN 2009jf) ці хвилі розходилися під різними кутами. Виходячи з цих даних, астрономи зрозуміли, що їхня форма далека від кулястої. Супернова є не біполярним, як вважалося раніше, а тривимірним масивним вибухом.

При тривимірному вибуху (ліворуч) поляризація має різні кути, у той час як при біполярному вибуху (праворуч) ці кути однакові (ілюстрація National Astronomical Observatory of Japan).


Здається, щоб встановити форму наднової, потрібно просто сфотографувати її. Але такі вибухи відбуваються за мільйони і сотні мільйонів світлових років від нас, і навіть при всій своїй потужності виглядають із Землі, як крапки, йдеться у прес-релізі Національної астрономічної обсерваторії Японії.

Нагадаємо, що надновою називають масштабний вибух, яким закінчують своє існування величезні зірки з масою більшою, ніж вісім сонячних. У момент спалаху виділяється колосальна енергія, і яскравість зірки збільшується в багато разів.

- Американський марсохід спробує відповісти на питання, чи є життя на Марсі (відео)

У минулому такий вибух розглядався, як виникнення на небосхилі нової зірки. Звідси з'явилася назва "наднова". Насправді спалах знаменує смерть зірки. При вибуху речовини, накопичені в надрах світила, розлітаються на мільйони кілометрів навколо, збагачуючи хімічний склад Всесвіту.

Вважається, що з цього матеріалу згодом утворюються нові планети і зірки. За деякими сміливими версіями, подібним чином у космосі поширюється життя. Тому моделювання структури вибуху наднової - важливий крок до розуміння глобальних космічних процесів еволюції зірок.


Читайте також:

У NASA готуються підтвердити існування чорних дір і темної матерії

Американські вчені змоделювали вибух зірки

Російським астрономам вдалося виявити надзвичайно рідкісну зірку

Американка стала наймолодшим першовідкривачем наднової зірки

За матеріалами:
Теги Наука
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.67
EUR 28.94
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...