Влада не знає, у яку суму обійдуться взяті в Мінську-2 зобов'язання утримувати "ДНР/ЛНР"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Влада не знає, у яку суму обійдуться взяті в Мінську-2 зобов'язання утримувати "ДНР/ЛНР" У Мінських угодах Україна зобов'язалася забезпечувати окупований Донбас, але не знає, як це зробити
Україна в Мінську поставила свій підпис під невідомим і ніким невивченим документом.

В української влади на сьогодні не існує жодних розрахунків щодо виконання взятих на себе в Мінську-2 зобов'язань щодо соціально-економічного забезпечення окупованих територій Донбасу.

Про це свідчать відповіді віце-прем'єр-міністра, міністра регіонального розвитку та ЖКГ Геннадія Зубка та міністра фінансів Наталії Яресько на офіційні запити DT.UA з проханням уточнити матеріальну ціну питання.

Мова про прийняття Україною на себе відповідальності за утримування окупованих територій, які вона абсолютно не контролює політично.

Читайте також: Чуркін вважає, що плани України ввести миротворців суперечать мінським документам

Так, до Комплексу заходів щодо виконання мінських угод, підписаного 12.02.2015 р. у Мінську, входить пункт 8, який указує на "визначення модальностей повного відновлення соціально-економічних зв'язків, включаючи соціальні перекази, такі як виплата пенсій та інші виплати (надходження й доходи, своєчасна оплата всіх комунальних рахунків, поновлення оподаткування в рамках правового поля України)".

У доповненні до документа є також пункт відповідно до Закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей", який вказує не тільки на "можливість для центральних органів виконавчої влади укладати з відповідними органами місцевого самоврядування угоди щодо економічного, соціального й культурного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей", а й на те, що, "держава надає підтримку соціально-економічному розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей".

Тому абсолютно логічно було насамперед уточнити, чи слід розуміти, що держава Україна бере на себе зобов'язання з соціально-економічного забезпечення (пенсії, заробітні плати, соціальні виплати) й відновлення державних об'єктів промислової та соціальної інфраструктури окупованих територій у повному обсязі.

Проте Геннадій Зубко, який курирує відновлювальний процес в Донбасі, виявився вкрай небагатослівним: "На жаль, - повідомив DT.UA віце-прем'єр, - про виконання Мінських угод можна буде говорити тільки після того, як Російська Федерація припинить агресію проти України і почне виконувати ці угоди. Після того, як на Сході нашої країни настане справжній мир, я буду готовий дати вам розширене інтерв'ю і відповісти на всі поставлені вами запитання".

"Запитань справді щодо цього достатньо, як, утім, і нашої впевненості в тому, що, підписавши таку угоду, влада вже повинна була б мати бодай загальне уявлення про можливі масштаби взятих на себе зобов'язань. А також готова ділитися цими уявленнями з платниками податків, які, так чи інакше, крім відданих за Донбас життів, у разі реалізації мінських домовленостей візьмуть на себе й левову частку фінансових витрат на його відновлення. Ну, щонайменше, до того моменту, коли в Україну піде обіцяна багатомільярдна міжнародна фінансова допомога. На жаль, позиція (чи поінформованість?) віце-прем'єра виявилася доволі слабкою для ведення такого відкритого діалогу", - пише у своїй статті для DT.UA Інна Ведернікова.

Водночас міністр фінансів Наталія Яресько у своїй більш розгорнутій відповіді на запит DT.UA уточнила, що "оскільки на сьогодні режиму припинення вогню терористи не дотримується, то в питанні фінансово-економічного забезпечення територій, які не контролюються урядом, міністерство керується розпорядженнями та постановами, які набрали чинності до Мінських домовленостей".

Читайте також: Росія "нелегально" забезпечує Донбас електроенергією за гроші України

"Ми фінансуємо місцеві бюджети, підконтрольні українській владі в Донецькій і Луганській областях, - продовжила пані Яресько. - Станом на 14.02.2015 р. ухвалено й затверджено: по Донецькій області - 272 місцеві бюджети (96,8%), по Луганській - 181 місцевий бюджет (85%). На не підконтрольних українській владі територіях міністерство не може це зробити, і таких бюджетів зараз 273. Для нарахування коштів міністерству потрібно, щоб місцеві органи влади підготували для нього відповідні відомості. На цей момент такі відомості не надходять.

У разі повернення під суверенітет України цих територій ми залучатимемо до фінансування відновлення економіки й інфраструктури Донбасу міжнародні організації. Зокрема, з цією метою у квітні планується скликати інвестиційну конференцію для надання допомоги Україні".

Проте низка ключових запитань, які ми також поставили перед чиновниками, залишилися без відповіді:

- чи існують нині попередні розрахунки збитків, завданих руйнуванням об'єктів інфраструктури на окупованих територіях Донецької та Луганської областей? Скільки коштів може знадобитися на відновлення соціальних об'єктів і промислових державних об'єктів на окупованих територіях?

- яким категоріям населення на окупованих територіях здійснюватимуться виплати? Пенсіонерам? Бюджетникам? "Народній міліції"? Кому саме? І в скільки обійдуться ці виплати державному бюджету? (На місяць, на рік.)

- чи визнає Україна заборгованість із соціальних виплат перед окупованими територіями Донецької та Луганської областей? Чи ні? Якщо так, то про яку суму йдеться?

- за рахунок яких джерел здійснюватимуться всі виплати?

- чи братиме участь у відновленні інфраструктури окупованих територій країна-агресор, яка, по суті, стала причиною масштабних руйнувань на цих територіях? Якщо так, то як надходитимуть кошти: через Київ чи Україна дозволить фінансувати відновлення безпосередньо через рахунки місцевої влади? Чи є важелі, які можуть завадити це зробити?

"Можна констатувати, що президент України поставив свій підпис під йому не відомим і ніким не вивченим. Як можна стверджувати й те, що ця обставина в якийсь момент стане новим, м'яко кажучи, непростим випробуванням для країни та її майбутнього. З економічної діри непрогнозованого розміру, яка ще й постійно кровоточить, у Європу не беруть. Навіть якщо обіцяють", - пише автор.

Докладніше читайте в статті Інни Ведернікової Утримання "ДНР" і "ЛНР": ціна питання у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі