Влада маніпулює позицією Венеційської комісії у питанні змін до Конституції - Ставнійчук

17 січня 2016 в 15:30

Українські очільники поставили в дуже незручне становище і державу Україну, і Венеційську комісію.

Марина Ставнійчук
Марина Ставнійчук

Влада маніпулює позицією міжнародних експертів, насамперед — Європейської комісії за демократію через право (Венеційської комісії), наголошує голова правління Громадського об'єднання "За демократію через право", член Венеційської комісії від України (2009–2013) Марина Ставнійчук у своїй статті для DT.UA.

"Це особливо болісно, бо Венеційська комісія завжди добросовісно експертує конституційно-правові ініціативи України, упродовж багатьох років проявляючи європейську толерантність, дипломатичність і терпіння", - пише Ставнійчук.

За її словами, уперше, за всі роки своєї співпраці з Україною вона не обмежилася лише попередніми публічними обмінами думок і наданням письмових висновків, а безпосередньо долучилася до роботи, зокрема КК.

Читайте також: Ставнійчук: Легітимність змін до Конституції - під великим питанням

"Разом з іншими консультантами та спостерігачами від місій ООН, ОБСЄ, ЄС, інших органів РЄ комісія запропонувала одного зі своїх найкращих експертів. Тактично на цьому етапі конституційного процесу Україні було надано серйозну преференцію як в інтелектуальному, так і в організаційному плані. Мабуть, сподіваючись на взаємозустрічні добросовісні кроки. Не сталося... 19 червня 2015 р. спікер парламенту В.Гройсман передав на розгляд Венеційській комісії проект змін до Конституції щодо децентралізації. За три дні, 24 червня, з'явився попередній її Висновок (CDL-PI(2015)008). У трьох пунктах документа оцінки європейських експертів були позитивні, в двадцяти шести містилися суттєві критичні зауваження. Однак українська влада одразу повідомила, що Венеційська комісія схвалила проект змін до Конституції", - йдеться у статті.

"Втім, цинічність ситуації полягає не тільки в цьому. Українські очільники поставили в дуже незручне становище і державу Україну, і Венеційську комісію, бо не діло останньої оцінювати достовірність документів, наданих їй на розгляд. Венеційська комісія не ставить під сумнів легітимність офіційно переданих їй проектів і завжди виходить з добросовісної поведінки влади країни. Однак, як згодом публічно з'ясувалося, їй передали текст, що відрізнявся від напрацювань членів КК. У цих умовах комісія діяла в рамках офіційно наданого їй для висновків тексту. І хоча згодом КК, з урахуванням застережень Венеційської комісії, схвалила відповідний проект змін до Конституції в частині децентралізації, отримавши привітання генсекретаря РЄ і президента Венеційської комісії, і справу неначебто було залагоджено, політична нечистоплотність керівників держави вкотре породила недовіру до конституційного процесу", - наголошує Ставнійчук.

За її словами, ця недовіра призвела до браку легітимності і навіть протестів.

"Закритість і обман додали Петрові Порошенку замість союзників лише опонентів. Тут не зарадили намагання посилити свої позиції, а заодно і перекласти відповідальність на Венеційську комісію, коли у своєму виступі 16 липня 2015 р. президент наголосив, що він є лише суб'єктом подання відповідного законопроекту: "Справжніми авторами є дві високоповажні комісії: українська Конституційна та європейська Венеціанська, яка схвалила велику роботу, проведену у Києві", - йдеться у статті.

Нагадаємо, на думку глави держави Петра Порошенка, від внесення конституційних змін в частині децентралізації залежить доля мирного життя на сході України. 

Детальніше про ситуацію зі змінами до української Конституції читайте у статті Марини Ставнійчук "Конституційна реформа: непродуктивний процес з продукування помилок" у свіжому номері "Дзеркала тижня".

DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.63
EUR 29.00
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...