Україні перспективніше подавати позови проти РФ до міжнародних арбітражів, ніж до ЄСПЛ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україні перспективніше подавати позови проти РФ до міжнародних арбітражів, ніж до ЄСПЛ Росія може ігнорувати рішення ЄСПЛ, які не відповідають її інтересам © eu2013.lt
Якщо суд у Страсбурзі винесе рішення проти Росії, то вона використає механізм відмови від їх виконання, аналогічний справі ЮКОСа.

Домогтися від Москви виконання рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) за нинішньої внутрішньополітичної ситуації в Росії практично неможливо, оскільки в Європейській конвенції з прав людини не передбачено обов'язковість виконання рішення ЄСПЛ щодо однієї країни в інших державах – членах Ради Європи.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Володимир Кравченко. Посилаючись на думку опитаних DT.UA юристів-міжнародників, оглядач робить висновок, що відмова РФ виконувати вердикт ЄСПЛ про виплату 1,866 млрд євро компенсації колишнім акціонерам ЮКОСу з великою ймовірністю не буде мати жодних наслідків – ані юридичних, ані майнових, ані політичних.

"Обов'язкова сила рішень ЄСПЛ - невід'ємна складова ефективності системи. Однак не слід випускати з уваги той факт, що самі держави-учасники Європейської конвенції з прав людини забезпечують ефективне виконання постанов і рішень ЄСПЛ. Інакше кажучи, у Конвенції немає процедури примусового виконання рішень ЄСПЛ, у тому числі й для Росії", - наводить автор думку члена Адвокатського об'єднання ENGARDE Ірини Шевчук.

Партнер з юридичних питань компанії Grant Thornton Олександр Малиновський, в свою чергу, в коментарі DT.UA звернув увагу на те, що в Європейської конвенції з прав людини не передбачено обов'язковість виконання рішень ЄСПЛ щодо однієї країни в інших державах - членах Ради Європи. Цим його вердикти відрізняються від рішень міжнародних арбітражних судів, постанови яких є обов'язковими до виконання на території держав – учасників Нью-Йоркської конвенції 1958 р. про визнання та приведення у виконання іноземних арбітражних рішень.

Так, швейцарська компанія Noga SA, використовуючи вердикт Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма, зуміла домогтися арешту майна РФ за кордоном, у той час як самі акціонери ЮКОСА в 2015 році змогли за рішенням міжнародного арбітражного суду (під егідою Постійної палати третейського суду в Гаазі), домогтися арешту зарубіжних російських активів для виплати їм 50 млрд доларів.

"Оскільки Нью-Йоркська конвенція, учасницями якої є і Україна, і Росія, встановлює механізм обов'язкового виконання рішення міжнародних арбітражних судів іноземними державами, для Києва більш перспективно подавати позови проти Росії в міжнародні арбітражі", - підсумовує Кравченко, уточнюючи, що ігнорувати Страсбурзький суд при в жодному разі не слід.

За словами оглядача, фактична відмова Москви виконувати рішення ЄСПЛ у справі ЮКОСу важлива для України в контексті того, що в даний момент там знаходиться п'ять позовів проти РФ, що стосуються російської агресії, поданих українським Мін'юстом (там же повідомили про підготовку до подачі шостого позову).

"Не викликає сумнівів, що в разі винесення ЄСПЛ рішень проти Росії стосовно них у РФ буде задіяний механізм, аналогічний задіяному у справі ЮКОСу. Дуже висока ймовірність, що КС РФ прийматиме постанови, щоб не виконувати вердиктів ЄСПЛ в Росії", - резюмує Олександр Малиновський.

Читайте також: Чверть звернень до ЄСПЛ в 2016 році склали заяви проти держави Україна – юрист

Нагадаємо, 19 січня Конституційний суд РФ дозволив російським владі не виконувати рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) про виплати колишнім акціонерам ЮКОСу більше 1,8 млрд євро компенсації.

Детальніше про відмову Москви виконувати рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) про виплату колишнім акціонерам нафтової компанії ЮКОС компенсації в розмірі 1,866 млрд євро читайте в статті Володимира Кравченка "Страсбурзький рахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі