Україна зможе вступити в Євросоюз до 2030 року – Atlantic Council

Поділитися
Україна зможе вступити в Євросоюз до 2030 року – Atlantic Council Порошенко може виконати свою обіцянку про подачу заявки на членство України в ЄС в 2020 році, якщо почне проводити реформи. © kmu.gov.ua
Для цього їй потрібно створити чесні і прозорі економічну, політичну і юридичну системи.

Після Революції гідності Україна зробила великі політичні і економічні кроки вперед. Сьогодні саме час оцінити, що вже зроблено і що Україні належить досягти впродовж наступних 15 років.

Нація повинна поставити перед собою амбітні цілі, такі як досягти щорічного економічного зростання на рівні 6-7%. Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Андрес Аслунд, який переконаний, що досягти такого економічного зростання цілком можливо, оскільки Україна дуже відстає від своїх сусідів.

Україна повинна зробити пріоритетними сім ключових речей: фінансова стабільність, доступ до ринків ЄС, свобода від віз в межах Європи, приватизація і дерегуляція, політична реформа і реформування держави, реформа юстиції і вступ до Євросоюзу в 2030 році. Бюджетний дефіцит взятий під контроль. Минулого року державні витрати були скорочені з 53% від ВВП до 44%. Аслунд радить продовжити зменшення державних витрат до 35% від ВВП, як у Литві і Румунії. Експерт зауважує, що непомірний податок на заробітну плату в розмірі 45% був також зменшений до 22%. Річний показник інфляції вже опустився нижче 10%, а Нацбанк почав скорочувати свої процентні ставки. Коли вони зменшаться до 20% на рік, інвестиції пожвавляться.

Автор нагадує, що угода про асоціацію з ЄС відкрила європейські ринки для України. Однак вона також сильно обмежує експорт 36 ключових українських товарів спеціальними квотами, які треба збільшити. Водночас експерт зауважує, що угода про вільну торгівлю зробила можливими прямі іноземні інвестиції за рахунок включення України в європейську мережу забезпечення. Вірогідно, що це стане основним джерелом економічного зростання, якщо не рахувати агросектор. Частка ЄС в українському експорті повинна швидко збільшитися з третини до двох третин, як у решти країн Східної Європи.

ЄС близький до того, щоб гарантувати Україні свободу від візового режиму. Це дозволить українців подорожувати вільно по Європі. Десятки тисяч українців вже отримують вищу освіту в країнах ЄС, мільйони працюють там, отримуючи цінний досвід. Безвізовий режим посилить всі ці процеси міжнародного обміну. На початку 90-х років поляки поверталися додому з Європи з новим світоглядом, навичками, вимогами проведення реформ в своїй країні. Все це принесло вигоду Польщі. Швидше за все, це ж станеться і в Україні.

На думку Аслунда, найгіршою пасткою для економічного зростання України ховалася у торгівлі газом. В 1998 році трейдер Ігор Бакай сказав, що дуже багаті люди в Україні заробили свої гроші на "блакитному паливі". Нещодавнє зрівняння цін на газ для населення і компаній унеможливили махінації на цьому ринку. Експерт переконаний, що це стало "серйозним ударом по українським олігархам". Він додає, що Україні потрібно очистити всі свої ринки від монополізації і втручання корумпованих державних органів. Для цього потрібно провести дерегуляцію і скасувати всі шкідливі правила чи інспекції. Також країна повинна позбутися тягаря з 3,5 тисяч державних компаній, більшість яких сьогодні в руїнах.

Наступним кроком, на думку Аслунда, повинна стати очистка політичної системи. Українські вибори надто дорогі, однак нові правила передбачають державне фінансування для всіх політичних партій.

Коаліційна угода 2014 року закликає до пропорційної виборчої системи з відкритими списками, тобто до переходу до системи, яка працює у Фінляндії і Німеччині. Автор радить ухвалити відповідне законодавство. Депутати повинні бути обмежені у своїх повноваженнях. Їм треба заборонити втручатися у роботу державних компаній. Аслунд відзначає нове українська законодавство щодо декларування доходів державних службовців, яке дає надію на підвищення прозорості.

Читайте також: Реформа оподаткування: непрямі податки

Найбільша проблема для боротьби з корупцією в Україні – це страшенно корумпована система правосуддя. Ключову роль відіграють прокуратура і суди. Східна Німеччина, Естонія і Грузія добилися значного успіху у реформі системи юстиції. Вони просто звільнили всіх старих суддів і прокурорів, а потім найняли абсолютно нових. І Україні варто зробити так само. Значно складніший і довших шлях – це створити окремі антикорупційні служби, як у Румунії. Звісно, румунський рецепт спрацював, але він зайняв більше часу. І для цього знадобиться серйозний тиск з боку ЄС.

Якщо Україна досягне успіху на цьому шляху і збудує вільні і чесні економічну, політичну і юридичну системи, тоді країна буде готова подавати заявку на членство в ЄС у 2020 році, як заявляв президент Петро Порошенко. Зазвичай процес прийняття нового члена займає якийсь час. Тож Україна зможе приєднатися до об'єднання в 2030 році.

Раніше New York Times писало, що ЄБРР дав Україні 2-3 місяці на запуск реформ. Видання нагадує, що в 2014-2014 році Україна отримала від ЄБРР 2,2 мільярди євро інвестицій. Таким чином, вона стала найбільшим одержувачем коштів від банку. Однак в 2016 році ЄБРР не так активно вкладав гроші в Україну через відсутність прогресу у проведенні реформ.

У свою чергу єврокомісар Хан на початку червня повернеться в Україну для перевірки ходу реформ. Однією з конкретних реформ, де український уряд може досягти результатів, він назвав реформу у сфері державного управління.

Нагадаємо, колишній посол США в Україні, науковий співробітник Інституту Брукінгса Стівен Пайфер заявив, що Захід може відвернутися від України, якщо в країні не будуть проводитися реформи. За його словами, новий президент США продовжить надавати допомогу Україні, якщо українське керівництво буде проводити серйозні реформи і по-справжньому боротися з корупцією.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі