У коаліції пропонують повну товарну блокаду Криму і пропускну систему для громадян

7 червня 2015 в 07:25

Депутати пропонують скасувати вільну економічну зону в Криму і ввести пропускну систему. Експерти по-різному оцінюють обмежувальні заходи, які можуть бути застосовані по відношенню до аннексированному півострову.

крым
Експерти по-різному ставляться до створення пропускної системи з Кримом
london2012.com

У Верховну Раду внесений законопроект, що передбачає внесення змін в закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територіях України", в результаті яких буде здійснено повну блокаду товарів і посиленння режиму пересування людей на непідконтрольні Україні райони і населені пункти Донецької та Луганської областей, а також у аннексований Крим, пише в статті для DT.UA Валентина Самар.

Ініціатором законопроекту є Ігор Лапін. У співавторах — ще 13 народних депутатів із трьох фракцій коаліції — "Народного фронту", Блоку Петра Порошенка та Радикальної партії О.Ляшка.

"Проект у своїй назві передбачає "посилення контролю за переміщенням осіб і вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію України". Насправді йдеться про повне припинення поставок вантажів (товарів) на окуповані території і звідти, за винятком гуманітарної допомоги виключно під контролем спеціально делегованих представників ОБСЄ або з участю Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця", - зазначає автор.

Також, як додає Самар, в'їзд на окуповані території і виїзд з них громадян України, іноземців та осіб без громадянства будуть допускатися "лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в'їзду-виїзду в порядку, визначеному Кабінетом міністрів України".

Тим не менш, за її словами, нормою, яка викличе головну протидію прийняттю проекту, буде інша — про скасування закону про вільну економічну зону "Крим", "завдяки якому всі українські олігархи і бізнеси різної крупності і прозорості могли продовжувати свою прибуткову діяльність на окупованому півострові, не сплачуючи податки в українські бюджети, але поповнюючи скарбницю анексованого Криму і Севастополя і рятуючи від товарного кризи".

У зв'язку з пропонованими змінами до закону ряд експертів надали ZN.UA на цей рахунок свої рекомендації та зауваження.

Ольга Скрипник, співголова Кримської місії з прав людини вважає, що явний плюс в проекті є тільки в частині скасування закону про СЕЗ, який, крім корупції, породив також і дискримінацію громадян України за територіальною ознакою — кримчани стали нерезидентами, а введення спецперепусток лише ще більше розірве зв'язку з півостровом. Також правозахисниця не бачить механізму реалізації норми про постачання в Крим гуманітарних вантажів під егідою міжнародних організацій

Адвокат Сергій Заєць, експерт ГО "Регіональний центр прав людини" вважає, що юридичне зрівняння Криму і Донбасу виглядає невиправданим, і побоюється, що в результаті введення пропускної системи Україна остаточно втратить контроль над ситуацією в Криму, а її громадяни виявляться позбавленими навіть тієї слабкої захисту, яка ще поки залишається можливою.

Разом з тим Юрій Смілянський, експерт Фонду "Майдан закордонних справ" не погоджується з лінійністю застосування вимог до дотримання всіх прав по відношенню до жителів окупованих Криму і Донбасу.

"Впровадження пропускного режиму і блокада поставок товарів — це не закручування кришки на банці, а посадка на неї крана — механізму регулювання входу й виходу. У тому числі ресурсів в обмін на дотримання прав людини на окупованій території. І, перш ніж говорити про можливі обмеження прав, ми мусимо чесно відповісти на запитання: що первинне — територіальна цілісність держави, її безпека і можливість відбити збройну агресію чи права окремих груп жителів, які опинилися в окупації? Беручи при цьому до уваги, що реальних важелів впливу на окупанта, з погляду захисту прав людини, немає", — вважає експерт.

Варто відзначити, що у експертів немає розбіжностей в частині необхідності скасування закону про ВЕЗ "Крим", є лише різні варіанти збереження корисних норм, які в ньому все ж таки є.

"Зокрема тих, що стосуються виведення бізнесу та евакуації громадян з окупованої території, звільнення платежів з іпотеки, сплати податків і т.п. Просто скасовувати чинний закон і встановлювати час Кабмінові на підготовку нового (а заодно й для лобістів схем) експерти не радять, — краще відразу норми, які регулюють економічні відносини з Кримом та непідконтрольним Донбасом, внести в закон про окуповані території або ж пакетом приймати відповідний спеціальний закон", - резюмує думку експертів Валентина Самар.

Детальніше про аспекти внесеного в Раду законопроекту і його наслідки для окупированного територіях читатьйте в статті Валентини Самар "Замок на міжкімнатні двері для DT.UA.

За матеріалами: DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 27.12
EUR 29.45
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...