Світові ЗМІ про офшори Порошенка: можливість дострокових виборів в Україні зростає

Поділитися
Світові ЗМІ про офшори Порошенка: можливість дострокових виборів в Україні зростає Скандал навколо офшорів Порошенка загострить політичну кризу в Україні © Flickr/Петро Порошенко
Експерти звертають увагу, що кредит довіри влади України базується на патріотизмі і обіцянках реформ, а скандал вдарив бо обох цих джерелах.

Скандал навколо офшорних компаній президента України Петра Порошенка можуть стати серйозним ударом для українського лідера, якого підтримують США і який обіцяв викорінити корупцію, коли очолив країну після революції в 2014 році.

Про це сьогодні пише видання Financial Times, додаючи, що деякі юристи і експерти з питань оподаткування не вважають реєстрацію офшорів порушенням законів, хоча існують і ті, хто наполягає на певні некритичні порушення все ж могли мати місце. В Генпрокуратурі України в понеділок заявили, що не бачать нічого кримінального у діях президента. Однак це не зменшує запалу критиків Порошенка.

"Скандал загрожує поглиблення української політичної кризи, яка триває вже другий місяць поспіль. Заклики до проведення парламентського розслідування звучать на тлі того, як президент намагається створити нову коаліцію і замінити Арсенія Яценюка на свого союзника Володимира Гройсмана в якості прем'єр-міністра", - пише видання.

Видання також зауважує, що офшорний скандал свідчить про те, що президент Порошенко не дотримався обіцянки відмовитися від своїх бізнес-інтересів, щоб показати приклад і тим замінити "кумівство" на верховенство закону.

У свою чергу, видання Newsweek цитує експертів, які вважають, що офшорний скандал позбавляє президента України політичного кредиту і робить дострокові парламентські вибори в країні більш вірогідними.

Зокрема, аналітик European Council for Foreign Relations Ендрю Вілсон вважає офшорний скандал "подвійним ударом" для Порошенка.

"Єдине джерело політичного капіталу для тих, хто зараз при владі і протистоїть як популістам, так і прихильникам зближення з Росією, - це бути або патріотом, або реформатором. Скандал б'є по Порошенку за обома цими пунктами, оскільки він зареєстрував офшорну компанію того ж дня, коли сталася кривава бійня під Іловайськом в серпні 2014 року", - каже Вілсон.

В свою чергу, експерт Principal Europe і Verisk Maplecroft Дараг МакДовелл вважає, що офшорний скандал навколо Порошенка ще більше дестабілізує український уряд, який переживає кризу.

"Корупційні скандали завжди мали нищівний ефект для рівня довіри і громадської підтримки до уряду. І публікація панамських документів сильно підвищує можливість проведення дострокових виборів. Також довіра до Порошенка з боку західних союзників України зазнає серйозного удару в той же час, коли політичні протиріччя вже відклали видачу чергової допомоги від МВФ", - вважає він.

На думку експерта, в результаті дострокових виборів до влади прийдуть маленькі партії, яких контролюють українські олігархи, а також "Опозиційних блок".

Видання The Guardian звертає увагу на той факт, що президент України зареєстрував свій офшор в Британських Віргінських островах через день після того, як близько тисячі українських солдатів загинули поблизу Іловайська, потрапивши в оточення російських військ і проросійських бойовиків.

"Той факт, що Порошенко займався створенням нової офшорної структури, будучи президентом країни, втягнутої в конфлікт, який забрав понад 9 тисяч життів, принаймні дивує", - пише британське видання нагадуючи, що українську владу критикують як всередині країни, так і зовні через нездатність уряду провести реформи.

Польська газета Rzeczpospolita, коментуючи скандал навколо українського президента пише, що Порошенко "дбає не лише про добробут своєї країни".

"Лідер країни, в якій зараз триває війна, а середня зарплата становить менше 700 польських злотих, заробляє мільйони в податковому раї", - пише видання, нагадуючи, як в 2014 році перед виборами Порошенко обіцяв дбати лише про інтереси України і забуде на час президентства про свої бізнес-амбіції.

"Юристи вирішили в дуже простий і банальний спосіб сховати Порошенка. Формально він не власник корпорації Roshen, але весь дохід надходить йому. Скандал позначиться на репутації президента, оскільки поважні міжнародні організації не рекомендують мати справи з компаніями, зареєстрованими на Британських Віргінських островах. Тому що там часто відмиваються брудні гроші, а також приховуються імена справжніх власників компаній через складні комбінації", - прокоментував польському виданню київський економіст Олександр Охріменко.

Читайте також: Компанія Гонтаревої засвітилася в документах панамських офшорів - ЗМІ

Rzeczpospolita додає, що, не зважаючи на те, які цілі ставив перед собою президент України, йому також шкодить той факт, що він не вказав офшорну фірму і її рахунки в своїй податковій декларації за 2014 рік. І таким чином, Порошенко міг ухилитися від сплати великої суми в бюджет України.

3 квітня міжнародні журналісти-розслідувачі (OCCRP і ICIJ) і цілий ряд великих ЗМІ одночасно оприлюднили розслідування "Панамські документи", в якому йдеться про численні офшорні компанії, що використовуються лідерами держав, політиками і відомими спортсменами. Згідно з документами, 21 серпня 2014 року на Британських Віргінських островах була зареєстрована компанія Prime Asset Partners Limited, власником якої є Порошенко. Восени 2014 року Prime Asset Partners Limited заснувала на Кіпрі компанію CEE Confectionery Investments Limited, яка, в свою чергу, заснувала в Нідерландах компанію Roshen Europe BV. При цьому в опублікованій інформації також вказувалося, що така корпоративна реструктуризація була підготовчою стадією для подальшого продажу групи "Рошен".

4 квітня Петро Порошенко заявив, що ставши президентом, він відійшов від управління активами, доручивши цю справу відповідним консалтинговим та юридичним компаніям. "Очікую, що вони нададуть вичерпні пояснення для української та міжнародної преси", - заявив Порошенко.

За даними прес-служби корпонації "Рошен", наданими ZN.UA, у Києві податки платять три юридичні особи: ДП "КК "РОШЕН", ПАТ "Київська кондитерська фабрика "Рошен" та Мережа фірмових магазинів "Рошен" ДП "Ізюмінка". Загалом вони сплатили за 2015 рік загальнодержавних та місцевих податків і зборів на суму 1,15 млрд грн.

14 січня президент України Петро Порошенко заявив, що передав свою частку в корпорації "Рошен" в траст, який заснований на моделі "сліпий траст". У свою чергу, податкова пообіцяла перевірити інформацію про офшор Порошенка.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі