Соратники Януковича намагаються позбутися прозорих декларацій в Україні – Atlantic Council

Поділитися
Соратники Януковича намагаються позбутися прозорих декларацій в Україні – Atlantic Council Колишні регіонали через Конституційний суд "вибивають" собі варіанти переховування статків. © Андрій Товстиженко, DT.UA
Експерт звертає увагу, як депутати з колишньої "Партії регіонів" намагаються знищити закон про електронне декларування.

15 березня парламент України ухвалив дуже важливу антикорупційну ініціативу, яка вимагає від чиновників публікувати електронні декларації, вказавши усі свої активи. Це було необхідно для спрощення візового режиму з ЄС.

Але тепер ця ініціатива, націлена на посилення прозорості, під загрозою. Поки Київ зосередив всю свою увагу на новому уряді, 18 квітня Конституційний суд України прийняв на розгляд клопотання 48 депутатів з колишньої "Партії регіонів" щодо ключових положень закону про електронні декларації.

"Закон поки що в силі повною мірою, але антикорупційний порядок денний реформ зараз висить на волосині. Якщо ця сага здається знайомою, так воно і є. Парламент вже намагався потопити електронне декларування в лютому. Але спільний тиск громадянського суспільства і ЄС не дозволив цього зробити. Однак нова спроба серйозна і за нею пильно стежать на Заході", - пише в статті для Atlantic Council колишній експерт з питань пострадянського простору USAID Джон Коен.

"Якщо Конституційний суд підтримає апеляцію колишніх соратників Віктора Януковича, це настільки ослабить електронне декларування, що воно просто стане даремним", - прокоментував аналітик української гілки організації Transparency International Євген Черняк.

Невдоволені депутати вимагають внести в закон про електронні декларації чотири зміни. Перша – виключити пункт про необхідність вказувати дані про власність батьків і дітей. Це б дозволило чиновникам переоформляти право власності на родичів і приховувати свої статки.

Друга зміна – виключити вимогу розкривати дані про незавершені будівельні проекти, корпоративні активи, кредити, позики, витрати, другу роботу і рухому власність, наприклад про ювелірні вироби. Таким чином, чиновники у чиновників би з'явилася форма активів, про яку не треба розголошувати.

Третя зміна – депутати хочуть позбавити Національну агенцію з протидії корупції права детально перевіряти декларації чиновників, якщо їхній стиль життя викличе підозри. Але це одна з головним підстав для агенції, щоб засумніватися у точності даних в деклараціях.

І, нарешті, п'ята зміна – виключити обман в деклараціях з переліку кримінальних злочинів, якщо йдеться про активи на суму 137-344 тисяч гривень. Депутати пропонують, щоб переховування власності на таку суму взагалі ніяк не каралося. Але так декларування взагалі втратить сенс.

Якщо всі ці поправки будуть підтримані Конституційним судом і внесені в закон, тоді електронні декларації все ще будуть існувати, але зникне важливий інструмент ловити і карати корумпований чиновників.

Українські активісти побоюються, що Конституційний суд все ж може підтримати апеляцію, тому що 6 з 16 суддів – це колишні соратники Януковича. Тому не виключено, що вони стануть на бік інших депутатів зі свого політичного табору.

Нагадаємо, що закон про електронні декларації в першій своїй редакції також був причиною скандалу в Україні. Внесені за ініціативою народного депутата від БПП Вадима Денисенка поправки стали причиною, через яку Єврокомісія відклала винесення рішення щодо безвізового режиму для України. Зімни, зокрема, передбачали перенесення запровадження електронного декларування на 2017 рік.

Згодом президент Петро Порошенко ветував скандальний закон про електронні декларації. Нова редакція закону передбачає запровадження обов'язкового електронного декларування та кримінальної відповідальності за неправдиві відомості у деклараціях з 2016 року.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі