Савченко може стати проблемою для Порошенка, на що сподівається Путін – FT

Поділитися
Савченко може стати проблемою для Порошенка, на що сподівається Путін – FT Порошенко не поспішає виконувати обіцянки, дані на Майдані, в той час, як Савченко і українські військові готові добиватися цього. © Адміністрація президента України/Facebook
Експерт пише, що герой війни хоче добитися виконання вимог революції, з чим затягує президент.

Минулого місяця український пілот Надія Савченко після 709 днів незаконного ув'язнення в Росії повернулася додому. Це змусило задуматися, чому президент Росії Володимир Путін пішов на такий крок і який вплив українська героїня війни справить на внутрішню політику своєї країни.

Про це пише експерт центру політичних і регіональних досліджень Канадського інституту українських досліджень в Університеті Альберти Тарас Кузьо на сторінках Financial Times.

Він зауважує, що Путін не демонстрував милосердя, нагадуючи про те, що через день після повернення Савченко російський суд засудив ще двох українців: Миколу Карпюка і Станіслава Клиха – до 22 і 20 років ув'язнення відповідно. Їм пред'явили абсолютно вигадані обвинувачення в участі у Чеченській війні проти РФ. Іронія ще в тому, що ці обвинувачення висунула саме країна, яка сама постачає бойовикам в Донбас зброю і відправляє на підмогу війська. Автор також нагадує про активістів-кримських татар, яких Росія також несправедливо кинула за ґрати.

Кузьо вважає, що у Путіна було дві цілі, яких він хотів добитися, звільнивши Савченко. Перша – покращити свій імідж в очах європейців перед тим, як ЄС ухвалить рішення щодо продовження санкцій проти Росії. США і Євросоюз наполягають на збереженні санкцій до тих пір, поки Москва не виконає Мінські угоди. Тому сподівання російського президента на поліпшення іміджу і послаблення тиску марні.

Друга і більш важлива ціль Путіна полягала в посиленні політичної нестабільності в Україні. І тут він ще може досягти успіху. Кузьо пише, що опитування свідчать про зростання бажання українців відправити Порошенка у відставку після офшорного скандалу, який спалахнув через публікацію "Панамських документів". Політичні позиції партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко, до якої входить і Савченко, а також партії "Самопоміч" посилюються. Вони відмовилися увійти в нинішню правлячу коаліцію і виступають проти надання автономії окупованим територіям в Донбасі.

Рейтинг Порошенка падає, а це погане явище для головнокомандувача в часи війни. Кузьо звертає увагу, що підчас першої прес-конференції Савченко різко висловлювалася проти Путіна. Зараз вона входить в парламентський комітет національної безпеки і оборони, тому що до неї прислухаються військові.

"Жоден офіцер чи солдат серед тих, з ким ми говорили в зоні АТО, не підтримував Порошенка, критикуючи і обіцяючи повалити його. Українські солдати не воюють за лідера своєї країни, якого вони зневажають не менше, як Путіна", - пише Кузьо.

Розлюченість солдатів пов'язана з трьома причинами. Перша з них – це незавершена революція на Майдані, доведення до кінця якої вимагає Савченко. Експерт пише, що українці невпевнені в бажанні Порошенка виконати три ключові вимоги Євромайдану: встановити справедливість, побороти корупцію і зміцнити верховенство закону. Кримінального переслідування Віктора Януковича і його соратників так і не відбулося. Натомість українська влада досі толерує розповсюджену корупцію.

Друга причина в тому, що солдатів на лінії фронту здебільшого забезпечують всім необхідним волонтери, а не держава. А третя – в тому, що нинішній стан "ні війни, ні миру" виснажує військових. Українські солдати і офіцери середньої ланки в зоні АТО недовіряють генералам в Києві, які ніколи до них не навідувалися, покладають на них вину за бійню під Іловайському і Дебальцевим.

Автор зауважує, що можливість Порошенка грати у "затягування часу" зникає, тому що з одного боку на нього тисне Росія, з іншого Захід, а тепер ще й Савченко разом з військовими і громадянським суспільством, які вимагають доведення революції до кінця.

Раніше видання Newsweek писало, що Савченко доведеться змінитися, щоб стати хорошим політичним лідером. Перш за все Савченко потрібно зрозуміти, що її роль і відповідальність змінюються. Минулого тижня вона заявила, що готова померти за свою країну. Але їй якраз більше не потрібно доводити свою готовність до самопожертви. Вона не зможе повести за собою країну, якщо не зможе показати мудрість, дисциплінованість і стриманість.

А західні експерти коментували, що політичні плани Савченко видаються поганою ідеєю. Зокрема, колишній дослідник Центру Карнегі Метью Купфер, який сумнівається, що "герой війни буде здібним президентом".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі