Топ Новини

IFES вважає недоцільним перехід на змішану систему виборів в Україні

22 вересня 2011 в 08:08
У Міжнародному фонді виборчих систем (IFES) вважають недоцільним перехід на змішану (пропорційно-мажоритарну) систему виборів до українського парламенту.
Rada_pamyatnik_flag.jpg
Андрій Товстиженко, ZN.UA

Про це йдеться в експертному висновку IFES щодо законопроекту «Про вибори народних депутатів України», розміщеному на сайті Міністерства юстиції України (англ.).

Експерти IFES відзначають, що настільки значні зміни до виборчого законодавства не можна приймати у стислі терміни і без суспільного консенсусу з цього питання.

Окрім того, в IFES нагадали, що найголовніше нововведення не обговорювалося на Робочій групі, яка працювала над законопроектом, і фактично було прийнято владою волюнтаристськи.

Таким чином, в IFES фактично повторили зауваження Венеціанської комісії про неможливість вводити змішану систему без широкого обговорення за участю всіх політичних сил.

Окрім того, експертний висновок IFES містить цілу низку зауважень до законопроекту, а також декілька позитивних відгуків, які в цілому збігаються з коротким попередніми висновками Венеціанської комісії.

Так, експерти IFES критикують заборону балотуватися за наявності підсудності (без уточнення тяжкості злочину); неможливість встановити джерела фінансування партій, створення можливостей для багаторазового голосування.

Серед позитивних новацій фонд зазначає: широкий доступ ЗМІ до виборів; навчання голів виборчих комісій; можливість зміни у списках в день голосування.

У IFES також вважають, що підвищення прохідного бар'єру для партій з 3% до 5% погіршує перспективи невеликих партій усього за рік до виборів (парламентські вибори повинні відбутися у жовтні 2012 року).

Окрім того, в IFES відзначають, що законопроект зберігає подвійну систему вирішення виборчих суперечок, за якою людина може або подати скаргу до виборчої комісії, або звернутися до адміністративного суду. При цьому юрисдикція комісій і судів чітко не визначена, що може призвести до плутанини.

Нагадаємо, що законопроект «Про вибори народних депутатів України» було направлено до Венеціанської комісії 23 червня. Окрім того, законопроект спрямовано Міжнародному фонду виборчих систем (IFES) і Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ. Офіційну позицію Венеціанської комісії буде висловлено ​​за підсумками візиту делегації комісії до України 22-23 вересня 2011 року. Попередній висновок було оприлюднено 14 вересня.

Президент України Віктор Янукович пообіцяв врахувати висновки Венеціанської комісії та ОБСЄ і навіть взяти це під свій особистий контроль.

Законопроект «Про вибори народних депутатів України» істотно змінює виборче законодавство, зокрема, вводить пропорційно-мажоритарну систему.

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.76
EUR 28.75
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...