Експерт: В Україні від алергії на ліки щорічно можуть помирати до 2 тисяч осіб

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© ZN.UA
В Україні під загрозою смерті перебувають 1-2 тисяч хворих з алергією на ліки. Про це у статті для «Дзеркала тижня» пише професор, президент Асоціації алергологів України Борис Пухлик.

В Україні під загрозою смерті перебувають 1-2 тисяч хворих з алергією на ліки. Про це у статті для «Дзеркала тижня» пише професор, президент Асоціації алергологів України Борис Пухлик.

У той же час він відзначає, що, за даними Фармцентру, щорічна кількість подібних випадків «разів на 20 менша, але подібні випадки, будемо чесними, повсюдно намагаються приховати».

Пухлик повідомив, що згідно з дослідженням, яке охопило понад 100 тисяч жителів Вінницької області, частота медикаментозної алергії складає 2,24% серед дорослих і 1,38% - серед дітей. В осіб, що мають професійний контакт з ліками (фармацевтичні, медичні працівники), її частота сягає 30%, а серед тих, хто тривалий час піддається лікуванню (наприклад, хворі на туберкульоз), цей показник перевищує 10-15%. При цьому у 10% тих, хто має алергію на ліки може виникнути анафілактичний шок, від якого помруть 10% із них.

У той же час, у розвинених та інших країнах алергія на ліки поширена ще більше. Так, наприклад, серед населення Франції, Англії, США вона досягає 5-12%. Побічні реакції на ліки в Англії складають 6,5% всіх випадків госпіталізації у стаціонар, а 0,32% таких реакцій призвели до летального результату. Взагалі ж у цій країні смертельні випадки в результаті алергії до анестетиків, контрастних речовин, антибактеріальних препаратів збільшилися за 1980-2000 роки більш ніж у десять разів.

За даними російських вчених, у лікувальних установах у хворих у 15-30% випадків розвиваються побічні реакції на ліки. Частота летальних результатів - 1:10 000 випадків алергічних реакцій. Ліки є причиною смерті 0,01% хірургічних і 0,1% терапевтичних стаціонарних хворих. «Тобто, сьогодні лікувати ліками небезпечніше, аніж проводити хірургічне втручання», - підкреслив Пухлик.

У США одна з чотирьох смертей пов'язана з медикаментозними ускладненнями.

Згідно з даними Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (Food and Drug Administration - FDA), за період 1998-2005 років число повідомлень про побічні реакції на ліки і лікарські помилки збільшилося з 34 966 до 89 842, а кількість фатальних випадків зросла з 5519 до 15 107.

«Набагато менш відома ситуація з побічною дією ліків в Україні, хоча позитивні зрушення в плані відкритості статистики є. Так, якщо у 2000 році було лише 298 повідомлень про побічну дію лікарських засобів, то в 2009-му - 7242 повідомлення. Серед них алергічні реакції, тобто алергія на ліки, складають 60,58%. Серйозних побічних реакцій зафіксовано 20,1%, з яких 1,2% закінчилися летально. 43 з 87 випадків смерті пов'язані з самолікуванням», - пише автор.

Алергічними захворюваннями в Україні страждають близько 10 мільйонів осіб, у тому числі медикаментозну алергію мають не менш ніж півмільйона.

Детальніше читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня» у статті Бориса Пухлика «Наболіло! «І приймеш ти смерть» від ... лікаря свого!».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі