"Зимовий пакет" з газу запрацює тільки після зустрічі "нормандської четвірки" - джерело

Поділитися
"Зимовий пакет" з газу запрацює тільки після зустрічі "нормандської четвірки" - джерело
Переговори лідерів "нормандської четвірки" можуть дати старт виконанню "зимового пакету". Поки ж що і Україна, і РФ стверджують, що інша сторона ще не підписала угоду.

"Зимовий пакет" ще не працює

Тристоронні газові домовленості України, РФ і Єврокомісії щодо "зимового пакету" можуть бути остаточно закріплені на полях переговорів лідерів "нормандської четвірки" 2 жовтня в Парижі, повідомляє "Интерфакс" з посиланням на джерело, знайоме з ситуацією.

Новий "зимовий пакет" по газу був парафований, однак не підписаний міністрами енергетики на зустрічі 25 вересня в Брюсселі. На цій же зустрічі НАК "Нафтогаз України" і "Газпром" підписали додаткову угоду до контракту в рамках цих домовленостей.

Як стверджує українська сторона, Україна виконала все необхідне для остаточного підписання "зимового пакету" – тристороннього урядового зобов'язуючого протоколу про постачання газу в зимовий період.

"У нас всі погодження є, нам нічого не треба. Протокол був узгоджений ще тиждень тому. З української сторони всі процедури виконані. Зараз повинні пройти всі процедури на тристоронньому рівні і тоді ми завершимо процес. Кабмін рішення, яке авторизує пана Демчишина підписати протокол, прийняв ще тиждень тому", - сказав глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв журналістам у середу, 30 вересня.

Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин також підтвердив цю інформацію. "З нашого боку всі процедури були виконані", - підкреслив він після засідання Кабміну.

У свою чергу глава Міненерго РФ Олександр Новак заявляє, що це російська сторона чекає підпису Києва, а не навпаки. Пропонує "Нафтогазу" вже зараз почати перераховувати передоплату, ні багато ні мало - цілих $ 500 млн.

"Зараз, як кажуть, м'яч на боці України. З нашої сторони протокол підписаний і з боку Єврокомісії. Ми вважаємо, що протокол підписаний, колеги можуть сміливо працювати, тим більше, що весь протокол на базі діючих контрактів. Ніщо не заважає платити їм і сьогодні", - сказав він.

Парафований "зимовий пакет" передбачає, що Україна направить $ 500 млн на закупівлю 2 млрд кубів газу безпосередньо у "Газпрому" для закачування в підземні газові сховища (ПСГ). У свою чергу Москва знизить ціну на газ для України на два квартали до рівня сусідніх європейських країн (причому, ціна не може бути нижчою, ніж на європейському ринку - щоб Україна купувала газ напряму, а не через реверс).

Як раніше пояснював глава Міненерго Володимир Демчишин, на сьогодні не рахунку "Нафтогазу" є $ 500 млн, які вдалося зібрати за рахунок власних резервів.

У цілому пакет фінансування "Нафтогазу" для закупівлі "зимового" газу становить $ 1,3 млрд. Більше половини цих коштів - кредити, які Україні доведеться взяти ($ 300 у ЄБРР $ 500 у Світового банку), щоб зняти "стурбованості" ЄС і РФ про стабільності транзиту газу взимку.

У статті ZN.UA "Зимовий" пакет-2015–2016: торг доречний" оглядач Алла Єрьоменко зазначає, що цей газ потрібен не стільки для потреб України, скільки для підтримки "великого" транзиту російського газу в Європу компанією "Укртрансгаз". На закупівлю необхідного обєму газу "Нафтогазу" потрібно мінімум $ 1,5 млрд.

За великим рахунком, цей резервний запас газу в українських ПСГ потрібен, перш за все, "Газпрому" і покупцям з Європи. Але ні ті, ні інші не поспішають його оплатити. Хоча ще в березні "Нафтогаз України" запропонував європейцям спільно формувати запас газу на майбутній осінньо-зимовий сезон 2015-2016 рр ..

Україні гроші виділяти європейські кредитори. Кошти підуть на закупівлю газу "Нафтогазом" тільки у эвротрейдерыв або на эврохабах. На даний момент, у ЄС зараз достатньо газу, так що вони раді будуть продати його Україні, якій доведеться потім розраховуватися з кредиторами.

Що стосується Росії, то за її словами, "Газпром" втрачає частину евроэнергорынка і тому готовий навіть демпінгувати, щоб його купували газ у нього, а не на біржах або по реверсу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі