Закон про ринок електроенергії передбачає корпоратизацію "Укренерго" та поділ ДП "Енергоринок" - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Закон про ринок електроенергії передбачає корпоратизацію "Укренерго" та поділ ДП "Енергоринок" - експерт "Укренерго" буде корпоратизовано © Обозреватель
Обленерго також будуть розділені на розподільчі та збутові компанії.

Закон про новий ринок електроенергії, прийнятий Верховною Радою 13 квітня, передбачає реалізацію низки серйозних організаційних і структурних змін в компаніях галузі, які торкнуться, зокрема, НЕК "Укренерго", ДП "Енергоринок" та обленерго.

Про це розповіла член стратегічної ради ГО "Київський інститут енергетичних досліджень", директор "ТрансЕнергоКонсалтингу" Світлана Голікова. Думку фахівця у своєму матеріалі для DT.UA наводить Алла Єрьоменко.

Так, модель "єдиного покупця-продавця" (тобто – оптовий ринок), до літа 2019 року. За цей час НКРЕКП та Кабмін повинні будуть прийняти понад 60 документів, що регулюють відносини на ринку. У споживачів з часом з'явиться можливість вибору постачальника.

Як зазначає фахівець, посилаючись на думку експертів (у т. ч. - європейських), на сьогодні ступінь готовності необхідних нормативних актів - більше 50%.

"Окреме питання - розв'язання вузла накопичених боргів. Тут потрібен окремий закон, проект якого нині обговорюється", - йдеться в статті.

Суб'єктів ринку також чекають серйозні зміни. Так, НЕК "Укренерго" готується до корпоратизації та пройде процедуру сертифікації. Його завдання - бути незалежним оператором системи передачі (ОСП).

"Від роботи "Укренерго" багато в чому залежатиме й те, як енергосистема зможе бути синхронізована з європейською ENTSO-E, що дасть можливість не лише одержати додатковий ринок збуту, а й купувати за необхідності конкурентоспроможну електроенергію в європейських компаній. І так, російської енергозалежності ми тоді позбудемося остаточно", - зазначає спеціаліст.

Держпідприємство "Енергоринок", у свою чергу, буде розділено на два окремих підприємства – оператор ринку (ОР) та гарантований покупець (ДП). Перший буде працювати як "своєрідна денна енергобіржа", а другий - виконувати функцію згладжування цінових коливань для споживача і виконання зобов'язань перед "зеленою" енергетикою.

Зміни також торкнуться обленерго – вони будуть розділені на розподільчу та збутову компанії. У перспективі, на їх ринковому полі розпочнеться боротьба за кінцевого споживача.

Наголошується, що підготовчий період закінчиться в 2019 році, і ще щонайменше рік буде діяти перехідний етап. В цей час "Енергоатом" буде компенсувати гарантованого покупця придбання дорогої "зеленої" електроенергії, але з липня 2020 р. ці обов'язки будуть покладені на системного оператора.

Нагадаємо, 13 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому законопроект "Про ринок електричної енергії України". На підтримку документа проголосували 277 депутатів.

Закон передбачає впровадження нової моделі ринку, що включає ряд сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринку "на добу вперед", внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг. При реалізації закону передбачається дворічний перехідний період.

Документ впроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС, у тому числі в питанні розділення компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії.

Детальніше про наслідки прийняття Верховною Радою закону "Про ринок електричної енергії України" і створення в Україні нового енергоринку читайте у статті Алли Єрьоменко "Приречені на ринок електроенергії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі