Топ Новини

Єврогрупа домовилися з Кіпром: вкладники втратять до 40%

25 березня 2013 в 09:02

Владі Кіпру і представникам Єврогрупи вдалося досягти домовленості про надання необхідної фінансової допомоги.

Міністри фінансів 17 країн єврозони підписали попередню угоду, яка забезпечить виділення Кіпру фінансової допомоги, але при цьому загрожує великим вкладникам найбільшого банку країни (Bank of Cyprus) значними втратами.

Домовленість передбачає, зокрема, закриття другого за величиною банку країни Laiki з компенсацією збитків власникам вкладів менше 100 тис. євро. Bank of Cyprus, у якого багато російських клієнтів, пройде реструктуризацію і стане істотно меншим, а збитки тих, хто зберігає в ньому суми понад 100 тис. євро, можуть скласти до 40%.

Передбачається, що ці заходи допоможуть Кіпру зібрати 5,8 млрд євро, які дозволять отримати допомогу у 10 млрд євро від "трійки" міжнародних кредиторів (Єврокомісія, Європейський Центробанк (ЄЦБ), Міжнародний валютний фонд (МВФ)) і врятувати острівну державу від дефолту.

Як повідомляють джерела, дискусії були дуже напруженими. Міністри фінансів, які повинні були затвердити угоду, зібралися на чотири години пізніше, щоб потім знову розійтися в очікуванні результату переговорів.

Після прибуття у Брюссель міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле підтвердив непохитність своєї позиції: "Я очікую, що ми прийдемо до результату, але за умови, що кіпріоти подивляться на ситуацію реально... Рішення в їхніх руках".

Його французький колега П'єр Московісі продовжував наполягати на одноразовому податку з великих вкладів, щоб "покласти край економіці-казино". "Інакше ви і я будемо повинні платити за рахунками", - сказав він.

Якщо угода не буде підтверджена остаточно, міжнародні кредитори можуть визнати Кіпр банкрутом і ініціювати його вихід з єврозони. Якщо угоди не буде в понеділок, з вівторка ЄЦБ припинить надання ліквідності банків Кіпру за екстреним програмами.

За словами міністра фінансів Люксембургу Люка Фрідена, відсутність угоди вдарить по стабільності євро. Є небезпека поширення кризи на інші проблемні країни на периферії єврозони.

Багато кіпріотів вважають, що підсумкові умови угоди (якими б вони не були) виявляться вкрай важкими для їхньої країни і знищать фінансовий сектор, який є локомотивом кіпрської економіки.

"Якщо піде міжнародний бізнес, як вибратися з цієї величезної дірки?" - заявив кіпрський фінансист, який побажав залишитися невідомим.

Як очікується, банки Кіпру відновлять роботу після вимушених канікул найближчого вівторка. До відкриття заходи, узгоджені з ЄС і МВФ, повинні набути чинності.

Нагадаємо, що влада Кіпру намагається знайти спосіб зібрати 5,8 млрд євро, необхідних для отримання фінансової допомоги від "трійки" в 10 млрд євро. Раніше на цьому тижні парламент Кіпру не прийняв законопроект, який би запровадив податок на всі банківські вклади, як того вимагали в Євросоюзі.

У неділю, 24 березня, відбудеться вже четверте за тиждень позачергове засідання Єврогрупи (ради міністрів фінансів країн єврозони) з питання вирішення кіпрської кризи. Очікується, що в ньому візьме участь не тільки міністр фінансів Кіпру, але і президент республіки, який спеціально для цього прибув до Брюсселя.

Банки острова закриті до 26 березня, а ЄЦБ заявив, що після 25 числа не буде надавати їм ліквідність, якщо не буде плану їхньої реструктуризації.

Комісар Євросоюзу з економічних і фінансово-кредитних питань Оллі Рен заявив у суботу, що у сформованих умовах ніякого "оптимального рішення вже не може бути, залишається тільки "жорсткий вибір", слова якого наводить Reuters.

Оллі Рен сказав, що "попереду у Кіпру важкі часи", і запевнив, що республіка залишається "частиною європейської сім'ї, яка зробить все можливе для якнайшвидшої нормалізації економічної і фінансової ситуації у країні".

Читайте також:

Азаров здивував, в Україні зберігати гроші надійніше, ніж на Кіпрі

Західні ЗМІ: Росія в обмін на кредит хоче військову базу на Кіпрі

Німці пригрозили закриттям кіпрських банків навічно

Росіяни готові покинути "колонізовані" міста Кіпру разом з яхтами, ікрою і горілкою "Путінка"

За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...