Топ Новини

Янукович схвалив зміну "правил гри" на ринку "зеленої" енергетики

29 листопада 2012 в 15:15
Українці зможуть з 2014 року продавати електроенергію від встановлених на своїх дахах сонячних батарей.
greenenergy.jpg
investgazeta.net

Президент України Віктор Янукович підписав закон № 5485-VI, який істотно змінює умови роботи на ринку поновлюваної енергетики України.

Нагадаємо, Верховна Рада прийняла відповідний законопроект №10183 "Про внесення змін до закону України "Про електроенергетику" (у частині стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії)" 20 листопада.

Підписаний закон вводить "зелений тариф" на електроенергію з біогазу та твердих побутових відходів, а також диференціює його для ГЕС. Закон також передбачає істотне зниження "зеленого тарифу" для сонячних електростанцій, що вводяться в експлуатацію з квітня 2013 року. Також закон дозволяє українцям з 2014 року продавати електроенергію від встановлених на своїх дахах сонячних батарей.

Закон вводить "зелений тариф" на електроенергію, вироблену з біогазу і складових твердих побутових відходів (ТПВ), що підлягають біологічному розкладанню. При цьому коефіцієнт для біогазу буде таким самим, як і в біомаси - 2,3. Право на "зелений тариф" отримають лише компанії, що запускають біогазові електростанції з квітня 2013 року.

Рада попередньо схвалила реформу ринку електроенергії, яка в кілька разів збільшує вартість електроенергії для населення

Документ диференціює "зелений тариф" для ГЕС, залежно від їхньої потужності. Так, станції потужністю до 200 кВт отримають найменування "мікро" і коефіцієнт "зеленого тарифу" для них складе 2, потужністю від 200 кВт - до 1 МВт отримують найменування "міні" і коефіцієнт 1,6, потужністю від 1 до 10 МВт - "мала" і коефіцієнт 1,2 (всі - при введенні в експлуатацію з квітня 2013 року). При запуску всіх перерахованих видів ГЕС до квітня 2013 р. коефіцієнт "зеленого тарифу" для них, як і раніше, буде складати 1,2.

Закон також передбачає істотне зниження "зеленого тарифу" для сонячних електростанцій, що вводяться в експлуатацію з квітня 2013 року. Так, для наземних станцій коефіцієнт зменшиться з 4,8 до 3,5, дахових (настінних) потужністю понад 100 кВт - з 4,6 до 3,6, дахових (настінних) потужністю менше 100 кВт - з 4,4 до 3, 7. З 2014 року вводиться коефіцієнт "зеленого тарифу" для домогосподарств, які експлуатують сонячні установки потужністю до 10 кВт, на рівні 3,7.

Надалі коефіцієнти "зеленого тарифу" для всіх типів електростанцій на поновлюваних джерелах будуть зменшуватися щодо рівня 2013 року на 10%, 20% і 30% при введенні в експлуатацію з 2015, 2020 і 2050 рр. відповідно.

ЄБРР дасть гроші на будівництво в Україні електростанцій на біогазі, сонці і воді

Закон зобов'язує енергопостачальні компанії з 2014 року викуповувати у домогосподарств за "зеленим тарифом" надлишкову електроенергію, вироблену даховими сонячними електростанціями потужністю до 10 кВт, введеними в експлуатацію з квітня 2013 року.

При цьому домогосподарствам не доведеться отримувати ліцензію на виробництво електроенергії. Разом з тим, порядок продажу і обліку такої електроенергії, розрахунків за неї, повинна затвердити Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики (Якщо НКРЕ включить в порядок вимогу до домогосподарств щодо застосування автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ), яке обговорювалося раніше - діяльність втратить економічний сенс - ред).

Компанії-виробники електроенергії з поновлюваних джерел зможуть продавати свою електроенергію на оптовому ринку за договорами зі споживачами та енергопостачальними компаніями. Разом з тим, оптовий ринок зобов'язаний викуповувати всю "зелену" електроенергію (не продану за прямими контрактами) і розраховуватися за неї в повному обсязі.

Документ дозволяє ТЕЦ, що входять до складу енергопостачальних компаній, самостійну реалізацію виробленої електроенергії на території ліцензійної діяльності.

Істотних змін з липня 2013 року зазнає правило "місцевої складової".

Закон встановлює розмір "місцевої складової" для сонячних, вітрових електростанцій та установок на біомасі, будівництво яких стартувало після 2011 року і завершиться з липня 2013 року на рівні 30%, завершиться з липня 2014 року - 50%.

Для біогазових станцій правило "місцевої складової" почне діяти при введенні в експлуатацію з 2014 року - 30%, при запуску з 2015 року - 50%.

У документі відсутня додаткова вимога про забезпечення 30% (з 2013 року) і 50% (з 2014 року) української сировини, робіт та послуг у вартості модулів для сонячних електростанцій, що існувало раніше.

Вимога "місцевої складової" не поширюється на гідроелектростанції і на домогосподарства, які експлуатують сонячні установки.

Електростанції, які не виконали вимогу "місцевої складової", отримують тариф на рівні оптової ринкової ціни за попередній розрахунковий період без урахування дотаційних сертифікатів.

Крім того, закон вводить нові принципи розрахунку "місцевої складової" з липня 2013: документ присвоює кожній з частин станцій на відновлюваних джерелах свою "питому вагу". Наприклад, для вітряних електростанцій "питома вага" збірки гондол становить 30%, виробництва лопатнів і башт - по15%, виробництва головної рами, вала і ротора - по 5%, робіт з будівництва - 20%.

Для сонячних електростанцій питома вага виробництва полікристалічного кремнію - 32%, виробництва злитків - 13%, виробництва пластин - 7%, виробництва фотоелектричних елементів - 20%, збірки фотоелектричних модулів - 23%, робіт з будівництва - 5%.

Закон дозволяє встановлювати "зелений тариф" для окремих пускових комплексів і черг електростанцій на поновлюваних джерелах.

Згідно з прийнятим документом, держава гарантує інвестору незмінність стимулюючих заходів, у порівнянні з чинними, на момент введення в експлуатацію об'єкта відновлюваної енергетики.

Відповідно до закону, тарифи на електроенергію для підприємств, що виробляють сировину, матеріали та комплектуючі для відновлювальної енергетики (зареєстрованих як інноваційний виробництв) будуть "заморожені" на рівні їхньої реєстрації урядом.

Авторами законопроекту № 10183 є депутати від Партії регіонів Микола Романюк, Юлія Льовочкіна та Юрієм Мірошниченко. В ході розгляду документ багато разів доповнювався і коректувався.

Читайте також:

Янукович знайшов для бізнесу Клюєва і Ахметова роботу в ОАЕ

У Британії «подолали» енергетичну кризу, створивши паливо з повітря (ФОТО)

 

За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...