Топ Новини

Вкладники неплатоспроможних банків можуть отримати 100% компенсації від держави

21 листопада 2015 в 11:49

Великі вкладники і кредитори неплатоспроможних банків вже почали консультації про подання позовів за фактом визнання бездіяльності НБУ при виконанні функцій нагляду.

пачки деньги, госзакупки, гнривны
Вкладники неплатоспроможних банків можуть отримати 100% компенсації від держави
Андрій Товстиженко, DT.UA

Визнання Вищим адмінсудом протиправною бездіяльність НБУ при виконанні функцій банківського нагляду за "Брокбізнесбанком" відкриває всім без винятку вкладникам і кредиторам банку можливість домагатися в судах 100% компенсації своїх заощаджень від НБУ. Такої думки дотримуються опитані ZN.UA експерти-юристи.

При цьому, для прийняття судом рішення про виплату компенсації втрачених заощаджень, клієнтам "Брокбізнесбанку" необхідно буде довести розмір збитку. Що буде можливо тільки після закінчення процедури ліквідації проблемного банку та остаточного розрахунку з кредиторами.

Судова двоходівка "бездіяльність НБУ при нагляді за банком - компенсація втрачених заощаджень" може стати ефективним способом повернути вклади, які не гарантуються державою, для всіх без винятку кредиторів і вкладників будь-яких інших неплатоспроможних банків. За інформацією ZN.UA, після "кейса Брокбізнесбанку" великі вкладники і кредитори інших банків, котрі НБУ визнав неплатоспроможними, вже почали консультації про подання позовів за фактом визнання бездіяльності НБУ при виконанні функцій нагляду - такі позови підуть від вкладників і кредиторів "Дельта Банку", "Фінанси і Кредит", "Віейбі Банку", "Фінансової ініціативи" та навіть "Українського професійного банку".

Читайте також: На виплати вкладникам неплатоспроможних банків виділили ще 21,5 млрд грн

Щоб уникнути валу претензій і багатомільярдних компенсацій, юрдепартаментом Національного банку, як повідомила його прес-служба у відповіді на запит ZN.UA, готується заява про перегляд постанови ВАСУ.

"Крім того, станом на 19.11.2015 у НБУ відсутня інформація про порушення судами провадження у справах про стягнення коштів з Національного банку України на підставі постанови Вищого адміністративного суду", - сказано у відповіді НБУ редакції ZN.UA.

Однак незалежні юристи впевнені, що реальних правових підстав "відіграти" це справа у регулятора мало.

Судами було встановлено, що НБУ провів планову інспекцію в "Брокбізнесбанку" за період з 1 липня 2008 року по 1 серпня 2013-го (більш ніж за п'ять років), тоді як вона повинна проводитися не рідше одного разу на три роки. Крім того, в інспекційному звіті НБУ були вказані численні порушення банку, але до введення для нього заборони на проведення деяких операцій минуло цілих три місяці. Також регулятор порушив і терміни надання банку результатів його перевірки (з 1.07.2008 по 1.08.2013) та повідомлення про результуючу рейтингову оцінку за системою САМЕLS.

Факт бездіяльності Нацбанку фактично визнають і самі його керівники. Наприклад, глава НБУ Валерія Гонтарева в інтерв'ю ZN.UA заявила, що банк "Фінанси та Кредит" повинен був бути закритий ще в 2009 році. Аналогічні заяви щодо банку "Надра" робив її перший заступник Олександр Писарук.

А оскільки НБУ є особливим центральним органом державного управління, то в силу вимог Цивільного кодексу шкоду, заподіяну його бездіяльністю, має компенсувати держава.

Докладніше читайте у статті Романа Івченко "Ящик Пандори на 400 мільярдів" в поточному номері ZN.UA

За матеріалами: DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.59
EUR 28.96
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...