Україна в 1,5 рази підвищила ставку транзиту газу для "Газпрому"

Поділитися
Україна в 1,5 рази підвищила ставку транзиту газу для "Газпрому" Російський газ дешевшає, але його транспортування дорожчає © gazprom.ru
Росія знижує ціну на газ, а Україна підвищує вартість його транзиту.

Україна більш ніж в 1,5 рази підвищила ставку транзиту газу для російського "Газпрому" до $ 4,5 за тисячу кубометрів на 100 км, повідомив міністр енергетики Володимир Демчишин.

"До цього був тариф на транзит, тепер буде тариф на транспортування газотранспортною системою. Він буде у відповідності з новими розрахунками регулятора, це десь приблизно, наскільки я пам'ятаю, 4,5 долара за сто кілометрів. Це (підвищення) більше ніж на 50%, більше, ніж було до цього", - сказав Демчишин на брифінгу у вівторок, 19 січня, уточнивши, що новий тариф вже затверджено.

Контракт на послуги транзиту газу між "Газпромом" і "Нафтогазом" був укладений в 2009 році і діє до 2019 року. Раніше транзитна ставка становила $ 2,7. Українська сторона планувала підняти цю ставку до близько $ 5.

"Такі спроби робили і в минулому році, ідея не нова, це так званий тариф "вхід-вихід". Це переговорна позиція. Звичайно ж, "Газпром" звертає увагу на те, що договір вже підписаний, він дійсний. Тобто це непрості переговори, але крок робимо", - додав Демчишин.

Напередодні глава НАК "Нафтогазу України" Андрій Коболєв повідомив про те, що держхолдинг прагне до кінця січня провести переговори з російським "Газпромом" щодо ставки на транзиту газу у зв'язку з введенням Україною з 2016 року нового ціноутворення на цю послугу за принципом "транспортуй або плати" (ship-or-pay).

Еслі раніше вартість послуг з транспортування природного газу, який проходить транзитом по території України, не регулювалася державою і визначалася лише двостороннім контрактом між двома господарюючими суб'єктами – НАК "Нафтогазом України" і "Газпромом", – то відтепер відповідні тарифи визначаються НКРЕКП.

Такі повноваження НКРЕКП отримала у відповідності з прийнятим навесні 2015 року законом "Про ринок природного газу", який запровадив в Україні норми енергетичного законодавства Європейського Союзу.

У 2015 році Україна збільшила транзит російського газу на 7,9%. Найбільше місячне зростання транзиту газу в Європу спостерігалося в грудні 2015 року – на 57,4%.

В кінці червня 2015 року президент РФ Володимир Путін доручив "Газпрому" провести нові переговори з Україною щодо продовження контракту на транзит газу. Російська Федерація почне переговори, швидше за все, ближче до його закінчення в 2019 році. Глава російського монополіста Олексій Міллер заявляв, що "Газпром" не відмовиться від транзиту через Україну після 2019 року, але хоче нових умов.

У свою чергу в Брюсселі офіційно підкреслюють, що Україна є і буде одним з головних транзитерів газу в ЄС і підтримання інфраструктури в інтересах Європи.

Нагадаємо, з липня 2014 року "Нафтогаз" і "Газпром" ініціювали міжнародне розгляд у суді з приводу положень контрактів на купівлю-продаж і транзит газу. НАК заявив, що сума позовних вимог "Нафтогазу" до "Газпрому" перевищила $ 16 млрд. У свою чергу "Газпром" вимагає від "Нафтогазу" $ 26,7 млрд за недобір Україною контрактних обсягів газу з 2012 р. А також за недоплату, як вважає російська компанія, за постачання блакитного палива в 2014 році. Крім того, "Газпром" вимагає від "Нафтогазу" сплатити $ 2,5 млрд за третій квартал 2015 року за недобір.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі