Україна шукає варіанти, як вирішити проблему підвищення тарифів на транзит газу

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україна шукає варіанти, як вирішити проблему підвищення тарифів на транзит газу Україна підвищує тарифи на транзит газу © ТАСС
У НКРЕКП і "Нафтогазі" думають, як вирішити колізію зі зміною ціноутворення на послуги транспортування газу вітчизняною ГТС.

Як стало відомо DT.UA з джерел в "Нафтогазі України", НАК запропонувала свій варіант можливого тимчасового вирішення спірного питання щодо підвищення тарифу за транспортування (транзит) газу українською газотранспортною системою (ГТС).

Напередодні глава Міненерговугільпрому Володимир Демчишин визнав, що Україна буде брати з Росії стару ціну за транзит газу. Він пояснив, що ціна не зміниться до тих пір, поки "Нафтогаз" і "Газпром" не підпишуть нову угоду, або поки суд Стокгольма не винесе відповідне рішення.

Нова постанова НКРЕКП, що наразі розробляється, повинна примирити (хоча б тимчасово) "Нафтогаз" і "Газпром", а також заспокоїти європейських споживачів російського газу і постачальників газу в Україну за реверсом з Європи.

Передбачається, що Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалить нову постанову про тимчасове продовження колишніх умов транзиту газу по ГТС України.

Можливий наступний варіант формулювання рішення:

"Тимчасово, [...] НАК "Нафтогаз України", ПАТ "Укртрансгаз" продовжувати транзит природного газу територією України на умовах, визначених контрактом (з "Газпромом" від 2009 року – ред.), а також угодою між НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Укртрансгаз", що діяла станом на 31 січня 2015 року".

Відстрочка дається на рік – до 1 січня 2017 року. Або ж до того моменту, коли: - Стокгольмський суд винесе своє рішення у суперечці між "Нафтогазом" і "Газпромом" щодо "транзитного" контракту; - сторони врегулюють спір, уклавши мирову угоду.

Груднева постанова НКРЕКП, що стосується зміни ціноутворення на транзит газу по ГТС, буде застосовуватися "в частині, що не суперечить" новій вищезазначеній постанові.

Зі свого боку зазначимо, що, незалежно від того, на які компромісні варіанти вийде НКРЕКП, з 1 січня 2016 року податки з суб'єктів господарської діяльності в Україні будуть вилучатися не з реальної вартості послуг з транспортування газу, а з нових, підвищених.

Зараз обговорюється можливість того, що протягом першого кварталу, до 1 квітня 2016 року, нові ставки і сама методика їх встановлення проходитимуть "обкатку".

Контракт на послуги транзиту газу між "Газпромом" і "Нафтогазом" був укладений в 2009 році і діє до 2019 року. Раніше транзитна ставка становила близько $ 2,8. Українська сторона планувала підняти цю ставку майже на 50% у зв'язку з введенням з 2016 року нового ціноутворення на послугу транспортування за принципом "транспортуй або плати" (ship-or-pay).

Якщо раніше вартість послуг з транспортування природного газу, який проходить транзитом по території України, не регулювалася державою і визначалася лише двостороннім контрактом між двома господарюючими суб'єктами – "Нафтогазом України" і "Газпромом", – то тепер відповідні тарифи будуть встановлюватися відповідно до методики, затвердженої НКРЕКП.

Такі повноваження НКРЕКП отримала у відповідності з прийнятим в 2015 році законом "Про ринок природного газу", який запровадив в Україні норми енергетичного законодавства Європейського Союзу і Енергоспівтовариства.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі