Топ Новини

Україна може почати реверсні постачання газу зі Словаччини та Румунії

21 січня 2013 в 10:50

Слідом за польським напрямком Україна може почати імпортувати газ до країни ще через дві країни.

gas_separator_mackowice_2.jpg
gaz-system.pl

Окрім польського маршруту, Україна розробляє два додаткові напрямки реверсних постачань газу з Європи. Мова йде про постачання газу німецькою компанією RWE зі Словаччини, а також про імпорт через турецькі LNG-термінали з транзитом по території Болгарії і Румунії, стверджує високопоставлене джерело в Міненерговуглепромі.

"Окрім того, ведуться переговори про постачання газу з Угорщини, але там обсяги невеликі, тому цей варіант є менш вірогідним", - розповіло джерело "Коммерсант-Украина".

Україна планувала придбати перші 5 млрд куб. м газу в альтернативних російському "Газпрому" постачальників газу до травня цього року. Словацький і балканський напрямки дозволять довести річний обсяг імпорту газу до 12 млрд куб. м, причому очікується, що постачання зі Словаччини почнуться вже до кінця року. Співрозмовник в Міненерго також стверджує, що вже в січні може бути збільшений обсяг імпорту з Польщі до близько 500 млн куб. м.

- Україна опрацьовує ще два маршрути постачань газу реверсом з Європи

"Навіть з урахуванням максимального зростання ціни газу на спотовому ринку імпортувати паливо за новими маршрутами все одно вигідно",- говорить джерело у Міненерго.

У середньому за підсумками 2013 року ціна російського газу для України, за даними "Газпрому", повинна скласти 352 дол за тис. куб. м. Проте середня спотова ціна за підсумками 2013 року, за прогнозами, не перевищить 320 дол за тис. куб. м.

Найбільш реальним виглядає сценарій закупівлі палива у Словаччині, вважає директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Він нагадує, що у травні заступник голови "Нафтогазу" Вадим Чупрун заявив, що "Газпром" перешкоджає ухваленню рішення словацькою газотранспортною компанією про транспортування газу в Україну.

На початку січня чеська Energeticky & Prumyslovy Holding заявила про покупку оператора газотранспортної системи Словаччини - компанії Slovensky Plynarensky Priemysel. "Зміна акціонера дозволить підходити до управління компанією, виходячи з комерційних інтересів, а не політичних уподобань уряду Словаччини,- говорить Марунич. - Це надасть шанс почати нарешті постачання на цьому напрямку".

Другий маршрут постачань - з турецьких LNG-терміналів по території Болгарії і Румунії - може не виправдати себе, якщо Україна найближчим часом не підпише угоди з обома країнами, каже народний депутат Сергій Пашинський. "Розуміючи, що реверс по балканському напрямку в перспективі може дозволити Україні імпортувати до 7 млрд куб. м газу на рік, "Газпром" зараз активно веде переговори з Румунією і Болгарією, щоб законтрактувати всі їхні потужності ГТС",- відзначає пан Пашинський.

Голова правління альянсу "Нова Енергія України" Валерій Боровик впевнений - для того щоб здійснити плани Міненерго зі збільшення імпорту газу, Україна повинна прискорити реалізацію проектів, що стосуються розширення потужностей на кордоні з Польщею і Словаччиною. "В іншому випадку, на думку експерта, постачання газу альтернативними "Газпрому" постачальниками не перевищать 4 млрд кубометрів на рік. "Це теж економія коштів, але зовсім не в тих масштабах, про які говорить Міненерго",- відзначає Боровик.

Як повідомлялося, з 1 листопада 2012 року "Нафтогаз України" почав імпорт газу, що закуповується в німецької компанії RWE і постачається зареверсною схемою в Україну через Польщу. Також раніше віце-прем'єр Юрій Бойко заявляв, що в 2013 році постачання можуть здійснюватися через Угорщину.

Читайте також:

Реверс - не шантаж

Реверс української ГТС: бізнес, блеф чи стратегія?

Україна розробляє оптимальний маршрут постачань газу з Європи

Словаччина допоможе Україні майже наполовину знизити залежність від російського газу

Закупівля газу на спотових хабах в Європі - ще один варіант досягнення незалежності від Росії

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...