У Центрі Разумкова пояснили "дані SIPRI" про нібито нарощування Україною військового експорту до РФ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У Центрі Разумкова пояснили "дані SIPRI" про нібито нарощування Україною військового експорту до РФ Інформація про нарощування Україною оборонного експорту до РФ з'явилася в результаті некоректного трактування даних SIPRI
Коли SIPRI вказує рік поставки озброєнь, то враховує дату їх передачі до ВС, а не дату виконання контрактних зобов'язань постачальником.

, Інформація про те, що Україна нарощує військовий експорт в Росію, яка з'явилась у ЗМІ, не відповідає дійсності, оскільки журналісти, що представили її, некоректно витлумачили матеріали нової доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру (SIPRI) про озброєння та міжнародну безпеку.

Про це у своїй статті для DT.UA пише співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник. Автор вказує, що одне з відомих українських видань не так давно представило матеріал відповідного змісту, підкріплений даними доповіді SIPRI і навіть скріншотом з його сайту. Новина швидко розлетілася по інформаційному простору і спровокувала значний резонанс.

В той же час, пояснення і спростування даної інформації, оприлюднені Держслужбою експортного контролю та ДК "Укроборонпром" залишилися практично без уваги.

Мельник наголошує, що автори, які працюють з даними SIPRI, повинні враховувати методологію роботи інституту, щоб уникнути їх некоректного тлумачення і порівняння.

Так, для оцінки обсягу поставок озброєнь Стокгольмський інститут використовує спеціально розроблену одиницю виміру - ВТІ, вартісний тренд-індикатор (SIPRI trend-value indicator TIV). Обчислення даної одиниці базується на відомій ціні типових зразків озброєнь і характеризує передачу військових потенціалів, а не фінансову вартість поставленої зброї. На практиці це означає, що суми в мільйони доларів мають мало спільного з вартістю контрактів.

Автор вказує, що оскільки ВТІ не відображають цін в постачаннях озброєнь, їх не можна порівнювати з показниками фінансової вартості збройового експорту. Вони служать вихідними даними для оцінки тенденцій в міжнародних збройових поставок, підрахунку питомої ваги постачальників і одержувачів у загальних обсягах поставок та процентних співвідношень обсягів поставок у визначені країни.

"На згаданому вище скріншоті є відповідне застереження про TIV, але "автори" матеріалу з якихось причин не звернули на нього уваги. Твердження, що "минулого року Україна експортувала до РФ продукції військового призначення на 169 млн дол.", без зазначення, що це "169 млн дол. TIV", а не реальні "169 млн дол. грошей", - досить некоректне трактування даних першоджерела", - досить некоректне трактування даних першоджерела", - йдеться в статті.

Автор також звертає увагу на те, що коли SIPRI вказує роки поставки озброєнь, то враховує дату їх передачі до ВС, а не дату виконання контрактних зобов'язань постачальником продукції. Це відповідає головній меті аналізу – фіксації факту набуття країною додаткового військового потенціалу.

"Наприклад, українські авіаційні двигуни до російського військового літака Як-130 або корабельні - для російських фрегатів проекту-11356 поставлені ще до запровадження Україною відповідної заборони. Якщо літак Як-130 був складений на російському заводі і переданий у війська 2016р., то в даних СІПРІ саме 2016 р. фіксується як "рік поставки", тобто це дата набуття країною додаткового військового потенціалу. Та ж сама історія і з корабельними двигунами (газотурбінні силові установки) виробництва Миколаївського заводу "Зоря"-"Машпроект". Росія ще до кризи отримала три комплекти із шести запланованих", - підкреслює автор.

Окремо автор згадує ситуацію з літаками марки "Антонов", які РФ збирає по ліцензії. В даному випадку, виплата українському власникові фіксується аналітиками як "продаж", тому у вартісному тренд-індикаторі TIV всі літаки Ан, вироблені в Росії, будуть мати українську складову (ліцензійні виплати) до тих пір, поки буде діяти відповідний контракт.

"Повертаючись до публікації "Україна нарощує продаж військової продукції в Росію - міжнародне дослідження", можна зробити висновок про введення в оману читача авторами матеріалу. Наразі важко сказати, якими були справжні причини й наміри: надто вільне трактування матеріалів СІПРІ (без урахування методології) - чи свідома маніпуляція", - підсумовує фахівець.

Стокгольмський міжнародний інститут дослідження миру публікує щорічник "Озброєння, роззброєння та міжнародна безпека" з 1969 року. Вже 16 років поспіль даний щорічник українською мовою публікує Центр Разумкова, безкоштовно надаючи його органам влади, науковим установам та бібліотек, а також розміщуючи його у відкритому доступі на своєму сайті.

Нагадаємо, згідно з даними рейтингу світових експортерів озброєнь SIPRI, jбсяг експорту основних видів озброєнь України в 2016 році склав $ 528 млн, що забезпечило їй у цьому рейтингу 11 позицію.

Детальніше про методологію дослідження SIPRI у сфері міжнародної безпеки читайте у статті Олексія Мельника "За даними СІІІРІ…" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі