Топ Новини

Топ-12 ризиків для економіки України в 2012 році

27 січня 2012 в 15:06
Перелік основних викликів, з якими доведеться поборотися вітчизняній економіці в поточному році
dengi_grivni_DSC2297_znua.JPG
DT.UA

За східним календарем 23 січня офіційно настав рік чорного водяного Дракона. Китайці вважають, що цей символ несе людям рішучі, але не завжди бажані зміни.

Чи дочекається їх економіка Украї­ни в 2012 році? Наскільки оздоровчими (убивчими?) вони будуть? ZN.UA вирішило скласти список основних викликів, з якими доведеться зіткнутися вітчизняній економіці в поточному році.
 
Топ-12 економічних ризиків 2012
 
1. Рецесія в Європі, охолодження інших економік світу
Ескалація кризи в Європі загрожує скороченням припливу інвестицій в Україну, відпливом валюти, здорожчанням позик, ускладненням рефінансування зовнішньої заборгованості тощо.
 
2. Консервація цін на російський газ
У найближчій перспективі реальної альтернативи російському «блакитному паливу» немає, попри декларації уряду (вугільні, сланцеві, власновидобувальні, азербайджанські тощо).Від того, якою буде ціна, значною мірою залежить курс гривні та рівень інфляції. А підвищення ж на 50% може додати до інфляції понад 1%.
 
3. Непоновлення співпраці з МВФ
Якщо Україна не зможе домовитися з Росією про зниження ціни газу, гроші МВФ стануть критичними. Водночас активізація взаємодії з МВФ важлива передусім як сигнал для іноземних інвесторів, що з Україною можна мати справу. А їхні кошти конче потрібні для формування профіциту фінансового рахунку, без якого НБУ буде непросто втримати гривню.
 
4. Девальвація
Чимало експертів погоджуються, що стабільна гривня в 2011 році стала результатом насамперед жорсткої монетарної політики НБУ. Враховуючи наближення виборів, Нацбанк намагатиметься й далі гнути свою лінію. Однак маневрувати доведеться по лезу ножа.  За розрахунками експертів з Німецької консультативної групи з питань економічних реформ, для врівноваження платіжного балансу і забезпечення незмінності золотовалютних резервів курс гривні має девальвувати до 8,4 грн. 
 
5. Обслуговування зовнішніх боргів
До 1 жовтня 2012 року державний, банківський і корпоративний сектори мають повернути 52,6 млрд. дол. зовнішніх запозичень. Можливість рефінансування боргів ускладнюватиметься непростою кон’юнктурою на міжнародних фінансових ринках. Якщо це і відбуватиметься, то за вищою ціною.
 
6. Соцпопулізм перед парламентськими виборами
Враховуючи незначне підвищення соцстандартів у нинішньому варіанті бюджету, з наближенням виборів його, найімовірніше, переглянуть. 
 
7. Посилення фіскального тиску на бізнес
Індикатором вибіркового підходу ДПС до платників податків може бути не лише сумнозвісне відшкодування ПДВ. А й, скажімо, зменшення збору акцизу на алкоголь (до цього бізнесу, як відомо, має стосунок не один представник правлячої політсили) і зростання тіньового обігу алкогольних виробів (дані Інституту економіки та прогнозування) до 40%.
 
8. Зменшення інвестицій в економіку
За нинішніх порядків у державі фактично жодний бізнесмен не може бути впевнений у непорушності права приватної власності, захисті своїх інтересів законними методами. Тиск на бізнес політичних опонентів у супроводі правоохоронних «маски-шоу», винесення сумнівних рішень судів, численні факти «добровільно-примусового» продажу (віддачі) частки бізнесу для «смотрящих» від влади (часто-густо поєднаних із нею родинними зв’язками) навіть на рівні олігархату — такі реалії інвестиційного клімату по-українськи. Складається враження, що інвестувати в Україну можуть наважитися або божевільні, або самогубці.
 
9. Скорочення кредитування
Проблеми з ліквідністю банків у другій половині 2011 року призвели до скорочення кредитного портфеля. Охолодження економіки в 2012 році знизить як бажання банків видавати кредити, так і бажання позичальників їх брати. Додатковим важелем гальмування кредитування будуть зусилля регулятора щодо стримування ринку споживчих позик.
 
10. Ослаблення банківського сектора
Наближення виборів, девальваційні очікування, ускладнення макроекономічної ситуації здатні спровокувати відплив коштів населення з депозитів. Які вже традиційно для України можуть піти на валютний ринок і спровокувати новий виток проблем.  
 
11. Низький урожай
Одним із ключових чинників зростання інфляції в 2012 році може стати низький врожай (частка продукції харчування в структурі інфляції — 53,5%). Через торішнє перевиробництво овочів та, відповідно, різке падіння цін на них (на 44,1%) селяни зазнали чималих збитків (високий врожай — теж традиційно проблема в Україні), і далеко не всі поточного року ризикуватимуть іще раз.
 
12. Здорожчання пального
Торік пальне та мастила подорожчали на 30,9%. Зростання цін у 2012-му може бути не менш болючим. Уже очевидний привід для запуску інфляційного маховика — світове зростання цін на нафту через напругу навколо Ірану.
 
Детальніше читайте в статті Василя Пасочника "Україна і драконівські ризики для економіки" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...