Темпи зростання ВВП у IV кварталі знизилися в 1,5 раза

Поділитися
© luxkharkov.com.ua
Нацбанк підрахував, що зростання економіки у минулому році виявилося нижчим за очікування уряду.

Темпи зростання ВВП у IV кварталі знизилися в 1,5 раза, що не дозволило розраховувати на підсумковий показник вище 5%. Подальше погіршення ситуації вимагає від уряду термінових заходів, у тому числі щодо стимулювання внутрішнього ринку. Однак у Кабміні поки не помічають цих загроз, прогнозуючи подальше прискорення зростання ВВП.

Як йдеться в оприлюдненому НБУ "аналізі економічної ситуації", зростання української економіки у IV кварталі склало всього 4,2%. Однією з причин такого уповільнення (у III кварталі темпи зростання ВВП становили 6,6%, у I і II кварталах зростання ВВП склало 5,3% і 3,8% відповідно) є погіршення зовнішнього попиту на продукцію металургії, а також хімічної та нафтохімічної промисловості. Регулятор акцентував увагу на "нетипово високій температурі у кінці року", що призвело до зниження на 5,3% обсягів виробництва електроенергії, газу та води, пише «Коммерсантъ-Украина».

При цьому у Нацбанку зазначають, що, незважаючи на таке гальмування зростання ВВП у кінці року, його підсумковий показник залишився "на досить високому рівні". У той же час в НБУ визнають, що річний показник зростання ВВП склав "близько 5%". Такий результат вищий, ніж у 2010 році, коли зростання ВВП склало лише 4,2%, що свідчить про прискорення економіки.

З таким спадом промисловості, як наприкінці року, важко розраховувати на прискорення економічного зростання

Однак в уряді розраховували на більше: минулого тижня прем'єр Микола Азаров заявив, що зростання ВВП у 2011 році склало 5,2%.

За словами виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Усткенка, від ще більшого спаду у 2011-му економіку втримало те, що внутрішній попит тільки почав знижуватися. Різке гальмування у кінці минулого року ставить під загрозу навіть помірне зростання української економіки у 2012 році.

У той же час в уряді не тільки відмовляються обговорювати погіршення перспектив української економіки, а й навпаки - заявляють про те, що її показники будуть кращими за очікування.

Нинішня впевненість влади може виявитися дуже небезпечною. "Уряд повинен розробити заходи щодо стимулювання внутрішнього ринку. Як показує практика, зниження облікової ставки в українських умовах не дає бажаного ефекту. Виходить, слід збільшувати бюджетну підтримку, але для цього необхідне успішне залучення кредитних коштів", - зазначає О.Устенко.

У такій ситуації Кабміну варто вже зараз вивчити можливість розміщення євробондів, не чекаючи стабілізації фінансових ринків. "У перші тижні нового року була можливість вийти на ринок позик, оскільки там з'явилися вільні $30-40 млрд. Україна не скористалася даними шансом, але цілком імовірно: будуть і нові можливості. Потрібно бути готовими до того, що вони будуть короткочасними і діяти оперативно", - заявив вчора голова представництва МВФ в Україні Макс Альєр. !zn

Читайте також:

Рентабельність українських металургів у 2012 році складе 5%, російських - 20%

Пік фіскального тиску на внутрішньому ринку припаде на осінь 2012-го

Уряд зменшив прогноз зростання експорту у 2012 році у 1,5 раза

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі