Стокгольмський арбітраж створив прецедент, який може допомогти Україні в газових переговорах з РФ

Поділитися
Рішення Стокгольмського арбітражу може вплинути і на російсько-українські перемовини про ціну газу. З одного боку, це дозволяє створити консорціум з управління українською ГТС з можливістю повернення газопроводів в разі розбіжностей партнерів. З іншого - Росія буде більш обережною при підписанні будь-яких угод про партнерство в обмін на знижки в ціні газу.

Стокгольмський арбітражний суд відхилив вимоги російського ВАТ "Газпром" відшкодувати збитки від поділу литовської компанії Lietuvos dujos. Суд остаточно затвердив право литовського уряду ініціювати розслідування діяльності газової компанії у Вільнюському окружному суді і відхилив всі вимоги "Газпрому" про відшкодування шкоди, а також ухвалив, що російська монополія не може забороняти уряду Литви піднімати в суді питання про відповідність керівників компанії займаним посадам. Про це з посиланням на Міністерство енергетики Литви повідомляє видання «Коммерсант-Украина».

В Міненергетики Литви відзначають, що рішення арбітражу ще раз свідчить про те, що питання про діяльність Lietuvos dujos і реалізації Третього енергетичного пакету ЄС у газовому секторі "Газпром" повинен вирішувати шляхом не арбітражу, а добровільних перемовин.

Lietuvos dujos є монополістом з постачання газу споживачам у Литві і його транзиту через територію країни. Німецькому E.On Ruhrgas International належать 38,9% акцій Lietuvos dujos, "Газпрому" - 37,1%, Міненергетики - 17,7%. У минулому році уряд Литви вимагав поділу активів компанії за трьома видами бізнесу: транспорт газу, газорозподіл і продаж газу. Такої реорганізації вимагають від Литви норми Третього енергопакету ЄС. Акціонери Lietuvos dujos домовилися, що до 2014 року компанія буде повністю поділена. Безпосередньо за Lietuvos dujos залишиться лише продаж газу, а її магістральні газопроводи і газорозподільні мережі будуть передані новоствореним компаніям. Перша з'явиться до липня 2013 року, друга - до 2014 року, при цьому газорозподільна компанія залишиться дочірнім суспільством Lietuvos dujos.

Проти поділу Lietuvos dujos неодноразово виступав "Газпром". Будучи монополістом щодо постачань газу до Литви, він завжди підкреслював, що не хоче втрачати вплив на активи Lietuvos dujos. Проте влада Литви проігнорувала думку "Газпрому" навіть на тлі істотного зростання ціни газу для країни (більше $500 за 1 тис. кубометрів). У цьому Литві допомогла німецька E.On Ruhrgas International, разом з якою Міненергетики Литви змогло провести потрібне рішення. E.On Ruhrgas підтримала Литву, оскільки сама потрапляє під нормативи ЄС. План поділу Lietuvos dujos ще має затвердити правління компанії, а акціонерам доведеться обрати оцінювача активів. Магістральні газопроводи можуть виявитися у новоствореній компанії, підконтрольній уряду Литви, або ж будуть передані чинному оператору електромереж Litgrid. Аналогічний поділ проводиться у Польщі та Естонії, там газотранспортні оператори (Gaz System і Elering) виявилися підконтрольними державі на 100%.

У прес-службі "Газпрому" коментувати програш у Стокгольмському арбітражному суді вчора відмовилися.

Офіційно ситуацію не коментують і в українському Міністерстві енергетики та вугільної промисловості. Джерело видання у департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненергетики вважає, що програш компанії може вплинути на хід переговорів між Росією і Україною про ціну газу. "По-суті, європейський суд сьогодні чітко дав зрозуміти, що Енергохартія і Третій енергопакет не дозволяють об'єднувати транспортування і постачання газу на ринок, - сказав чиновник. - Це означає, що в разі створення консорціуму на базі української ГТС "Газпрому" доведеться відмовитися від роботи на внутрішньому ринку компанії "Газпромзбут-Україна", а також від будь-яких видобувних проектів у тому числі і на площі Паласу в Чорному морі".

Нагадаємо, що у зв'язку з високою ціною на паливо Україна заявила про намір знизити закупівлі російського газу в 2012 році до 27 млрд куб. м. Разом з тим в РФ стверджують, що час для переговорів щодо обсягів закупівель палива на цей рік вже втрачено: річний контрактний обсяг може бути змінений не пізніше, ніж за півроку до початку постачань.

Крім того, як писало ZN.UA, наміри «Нафтогазу України» скоротити майже в півтора рази щорічні обсяги закупівлі газу викликали, звичайно, негативну реакцію російського газового монополіста. Джерело в «Газпромі» заявило, що не виключаються судові розгляди з Україною.

Можливо, початок розгляду «газпромівського» позову проти «Нафтогазу» дійсно послужив би початком розірвання десятирічного газового контракту купівлі-продажу російського газу від 19 січня 2009 року. !zn

Читайте також:

Литва придумала, як притиснути «Газпром». Монополісту доведеться віддати трубу?


«Газпром» подав до міжнародного суду на Литву, відібравши у неї газову трубу

Список «Газпрому». Арбітражний

Єврокомісії потрібен рік для ознайомлення з вилученими документами «Газпрому»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі