Топ Новини

Росія згодна тільки на двосторонній консорціум з управління українською ГТС

21 грудня 2012 в 13:41
Україна і Росія можуть вести переговори лише про двосторонній консорціум з управління газотранспортною системою України, впевнені в РФ. При цьому, крім консорціуму, може розглядатися варіант спільного підприємства.
gts.jpg
ИТАР-ТАСС

Росія розглядає можливість створення консорціуму з управління українською газотранспортною системою (ГТС) на двосторонній основі, повідомив посол РФ В Україні Михайло Зурабов.

«Я не думаю зараз, що мова йде про тристоронній консорціум. Я припускаю, що в даному випадку мова йде про співпрацю в двосторонньому форматі", - сказав Зурабов, відповідаючи на запитання журналістів з приводу форматів управління українською ГТС, які розглядає Росія.

При цьому він зазначив, що крім консорціуму, може розглядатися варіант спільного підприємства. Причому процес створення консорціуму або СП дозволить знизити ціну на газ для України і забезпечити завантаження ГТС. «Це має супроводжуватися, безумовно, двома умовами: перша - зниження ціни для українських споживачів на російський газ, друга умова - завантаження української ГТС в обсягах, достатніх для того, щоб доходи від її експлуатації дозволяли б підтримувати її в належному технічному стані», - сказав Зурабов.

При цьому він не назвав можливий розмір зниження ціни, зазначивши, що він, звичайно, не був би настільки великим, як при приєднанні України до Митного союзу. Однак Зурабов підкреслив, що розмір знижки дозволив би суттєво покращити економічну ситуацію в Україні.

Нагадаємо, 20 грудня президент Росії Володимир Путін заявив на прес-конференції в Москві, що Україна зробила стратегічну помилку, не віддавши в оренду свою газотранспортну систему.

"Я думаю, що наші українські партнери здійснили стратегічну фундаментальну помилку свого часу. Ми пропонували разом з європейцями взяти в оренду ГТС України, не порушуючи українського законодавства, не забираючи її у власність, залишаючи її у власності Української держави. Взяти в оренду і одночасно взяти на себе зобов'язання щодо розвитку і завантаження української ГТС", - сказав Путін.

За його словами, те, що відбулося в останні роки, в тому числі скандал у 2009 році, спонукав Росію пришвидшити будівництво інфраструктурних проектів (на початку 2009 року виник скандал внаслідок припинення російською стороною постачань газу в українську газотранспортну систему для його подальшого транзиту через територію України європейським спожи телям).

Він нагадав, що вже побудований "Північний потік" з можливістю транспортувати 55 млрд. кубометрів газу на рік, будується "Південний потік" на 63 млрд. куб.

За його словами, крім трубопроводів, у тому числі на сході країни, будуть розвиватися постачання зрідженого газу.

"Такої залежності від традиційних транзитних держав вже не буде. Стане питання взагалі про доцільність існування ГТС України. Це системне питання української економіки", - сказав Путін.

У той же час він заявив, що РФ готова і зараз вести діалог з цього приводу.

Газотранспортна система України є другою в Європі і однією з найбільших у світі. Загальна протяжність газопроводів (без урахування нових об'єктів), які експлуатує компанія, становить 37,1 тис. км, у тому числі магістральних газопроводів - 22,2 тис. км і газопроводів-відводів - 14,9 тис. км. Кількість газорозподільних станцій (ГРС) складає 1449.

23 березня 2009 року була підписана спільна декларація України та ЄС за підсумками Міжнародної інвестиційної конференції з модернізації української газотранспортної системи, в якій Україна зобов'язалася створити прозорий газовий ринок.

30 листопада 2012 року в Осло прем'єр-міністр України Микола Азаров висловив співчуття з приводу того, що ЄС не займає активну позицію у питанні модернізації української ГТС. Він зазначив, що надії України, які були під час приєднання до хартії, досі не виправдалися.

Прем'єр-міністр підкреслив, що Україна другий рік є членом Європейської енергетичної хартії, проте досі з боку ЄС не було підтримки України у переговорах з Росією з питання зниження ціни газу і не вирішено питання про створення тристороннього консорціуму з управління українською ГТС.

У першій половині вересня 2012 року Азаров заявив, що модернізація газотранспортної системи України обійдеться в 4,5 млрд євро.

Відзначимо також, що Україна веде з Росією тривалі переговори про зниження ціни на газ, яку вважає несправедливою. Москва в обмін домагається контролю над українською ГТС. Сторони не виключають створення консорціуму з управління ГТС, але його формат поки не визначений. Україна раніше наполягала на тристоронній моделі - за участю ЄС.

Читай також:

Азаров запропонував здати «трубу» через морози

Серед українців — лише 8% прихильників здачі «труби» Росії

Європа готова модернізувати ГТС України з Росією

Азаров образився на ЄС, що той не захистив перед Росією українську ГТС

 

За матеріалами: Інтерфакс-Україна , УНІАН ,
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.59
EUR 28.96
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...