Топ Новини

Рахункова палата: Прозорість держзакупівель в Україні – утопія

4 листопада 2011 в 13:21
Держзакупівлі все більше ідуть в «тінь», наголошують у Рахунковій палаті, і сприяє цьому мовчазна бездіяльність уряду України.
moneti_32.JPG
Андрій Товстиженко, ZN.UA

Сфера державних закупівель у 2010 році та у І півріччі 2011 року була неконкурентною, закритою та непрозорою, а кошти з держбюджету використовувалися неефективно і нераціонально. При цьому відсутність належного контролю з боку уряду призвела до набуття порушеннями у сфері держзакупівель системного характеру і, як результат, поширенню тінізації економіки в державному секторі.

Такого висновку дійшла колегія Рахункової палати за результатами розгляду матеріалів відповідного аналізу.

Як зазначають у прес-службі Рахункової палати, основна проблема, що не усувається протягом багатьох років, - це «багатомільярдні втрати бюджету через проведення неконкурентних процедур при здійсненні державних закупівель товарів, робіт і послуг».

За даними РП, у 2010 році лише 29% державних коштів планувалося використати за конкурентними процедурами, решту - за процедурою закупівлі в одного учасника та/або з обмеженою участю. У результаті вартість договорів, укладених торік поза конкурентною процедурою, досягла майже 63% від загальної вартості всіх закуплених державою товарів, робіт і послуг.

Зокрема, аудитори Рахункової палати встановили, що середня вартість закупівлі, здійсненої у 2010 році на конкурентних засадах, становила 1,5 млн грн., а закупівлі, проведеної не на конкурентних засадах, - 51 млн грн. «Вказане свідчить, що поза межами законодавчого поля здійснюються закупівлі на багатомільйонні суми, а з дотриманням норм законів - лише тендерні процедури на незначні суми», - йдеться у звіті РП.

Недосконалість профільного закону призвела до викривлення всієї системи держзакупівель, перекосу в бік виключень з правил і, як результат, поширенню тінізації економіки в державному секторі, зазначають в РП.

Порушення порядку держзакупівель носять системний характер, повторюються з року в рік, що вказує на відсутність належного контролю уряду і Мінекономрозвитку як уповноваженого органу у цій сфері. Це спричиняє безвідповідальність і повне ігнорування державних інтересів з боку замовників - головних розпорядників бюджетних коштів.

«З огляду на те, що Україна прагне до укладання Угоди про вільну торгівлю з ЄС, функціонування системи державних закупівель в нашій державі має відповідати міжнародним нормам та вимогам. Однак вихід із критичного стану потребує значних зусиль від усіх учасників цього ринку. Зокрема Колегією зазначено, що забезпечення конкуренції та прозорості державних закупівель без внесення змін до чинного законодавства є неможливим», - резюмують у Рахунковій палаті.
 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...