Прогнози Нацбанку щодо збитків найбільших банків України за результатами стрес-тестування не виправдалися – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Прогнози Нацбанку щодо збитків найбільших банків України за результатами стрес-тестування не виправдалися – експерт У банківській системі України виникла тенденція до неконтрольованого зростання видатків на докапіталізацію держбанків © Нацбанк України / Flickr
Результати використання Нацбанком стрес-тестування для визначення потреби держбанків в докапіталізації вимагають критичного аналізу.

Негативи в діяльності банків вже трансформувалися в цілком реалістичні загрози для діяльності не лише великих банків, а й усієї банківської системи України, пише у своїй статті для DT.UA банківський експерт Вадим Сирота.

Зазначені проблеми посилюються тим, що неможливо спрогнозувати величину збитків банків через істотні коливань макропоказників, в першу чергу валютного курсу. "Однією зі складових математичної моделі для стрес-тестування був прогноз макропоказників, у тому числі валютного курсу. Останній брався у розрахунок на рівні 24 грн/дол. (а нині офіційний курс НБУ становить близько 27 грн/дол.), отже можна припустити, що саме його некоректний прогноз став одним із головних факторів зрослої потреби "Ощаду" і "Ексіму" в докапіталізації".

Вадим Сирота робить висновок, що існує тенденція до неконтрольованого зростання величини витрат на докапіталізацію держбанків, враховуючи істотний валютний ризик в їх діяльності.

"Останні раунди докапіталізації держбанків в основному відбувалися з використанням індексованих облігацій, прив'язаних до курсу долара. А з урахуванням прогнозів про можливу подальшу девальвацію гривні (песимістичні сценарії вказують на діапазон 35–50 грн) витрати держави на потреби держбанків можуть асоціюватися з математичним знаком "інтервал "плюс нескінченність".

Нагадаємо, Кабінет міністрів України 18 грудня минулого року прийняв рішення про націоналізацію "Приватбанку" і придбання Міністерством фінансів 100% його акцій за 1 грн. В той же час, держава взяла на себе зобов'язання з його докапіталізації на суму близько 150 млрд. грн.

Також в лютому Національним банком України були визначені системно важливі банки на 2017 рік: ПАТ КБ "Приватбанк", АТ "Укрексімбанк" та АТ "Ощадбанк".

Детальніше про специфіку роботи та актуальні проблеми українських держбанків читайте у статті Вадима Сироти "Держбанки: токсична поклажа чорних ящиків" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі