Прогнозам НБУ та Мінфіну не довіряє ніхто, навіть вони самі - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Прогнозам НБУ та Мінфіну не довіряє ніхто, навіть вони самі - експерт Шумило вважає, що Мінфін не довіряє ні власним прогнозам, ні зобов'язанням НБУ © Андрій Товстиженко, DT.UA
Проголошені цілі НБУ не збігаються з реальними очікуваннями як регулятора, так і учасників ринку.

Збереження НБУ своєї облікової ставки у 22% річних при прогнозованій на рік інфляції у 12% є показовим, адже цей розрив як ніщо інше засвідчує недовіру НБУ до самого себе та своїх прогнозів, йдеться у статті екс-заступника голови НБУ Ігора Шумила для DT.UA.

Він наголошує, що розрив у більш як 10 відсоткових пунктів між проголошеними середньостроковими цілями щодо інфляції (5% уже з 2018 р.) і ставкою державних цінних паперів уряду демонструє також недовіру Мінфіну до власних прогнозів і зобов'язань НБУ.

"Прогнозам НБУ та Мінфіну не довіряє ніхто, навіть вони самі. Ключовим загальноприйнятим індикатором довіри до політики органів влади виступає відмінність між проголошеними ними цілями (або прогнозами) та очікуваннями. На жаль, на початку 2016 р. ми мали надзвичайно невтішну ситуацію. При прогнозованих владою на 2016 р. курсі національної валюти на рівні близько 24 грн за долар США й інфляції у 12% очікування бізнесу, експертів і населення були значно гіршими", - йдеться у статті.

"Так, згідно з результатами чергового опитування підприємств, проведеного НБУ у четвертому кварталі 2015-го, частка респондентів, що очікували девальвації гривні, збільшилась і становила майже 87% (проти приблизно 81% у третьому кварталі 2015 р.). Середнє значення очікуваного курсу на 2016 р. становило 27,2 грн/дол. Згідно з грудневим консенсус-прогнозом, що традиційно проводить Мінекономрозвитку на базі експертних оцінок представників державних і недержавних організацій, середньорічний курс очікувався на рівні 25,5 грн/дол., а на кінець 2016 р. - 26,1. При цьому більшість недержавних експертів очікували значно більшої девальвації - до 27–29 грн/дол. на кінець року. Відповідно, значно більшими були й очікування експертів щодо динаміки інфляції, які коливались у межах 15–20% зростання за рік. Підприємства ж очікували підвищення споживчих цін на 22,5% протягом наступних 12 місяців", - пояснює Шумило.

Нагадаємо, на думку Шумила, заявляючи про гнучкий валютний курс, на практиці НБУ здійснює політику його фіксації на певному рівні або в невеликому діапазоні. При цьому Нацбанк не бере жодних зобов'язань щодо його утримання або подальшої його динаміки в майбутньому.

Детальніше про монетарну політику НБУ читайте у статті Ігора Шумила "Чергова валютна криза: причини та можливі запобіжники на майбутнє" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі