Податкова після консультацій з експертами не відмовилася від ідеї введення податку з обороту

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Наданий членам робочої групи законопроект про реформу податкової системи не дуже відрізняється від більш ранньої концепції. В ДПСУ не відмовилися від його ключових положень.

Двотижневі консультації Державної податкової служби України (ДПСУ) з бізнесом та експертами не переконали податківців відмовитися від своїх ініціатив, запропонованих в рамках реформування фіскальної системи. Як і раніше, вони наполягають на введенні податку з обороту, 3-відсоткового збору з валютних операцій і кардинальному зниженні навантаження на фонд оплати праці. У той же час бізнесу обіцяють відшкодовувати ПДВ облігаціями, а ліквідацію пільг зробити виборчою. Експерти очікують від цієї реформи посилення податкового навантаження, наполягаючи на частковій імплементації її норм лише з 2014 року. Про це пише видання "Коммерсант-Украина".

Згідно з графіком, затвердженим міністром фінансів Юрієм Колобовим, узагальнений варіант реформи мали оприлюднити на сайтах Мінфіну і ДПСУ до 1 серпня. Однак він так і не був опублікований. 1 серпня ДПСУ поки тільки розіслала експертам і асоціаціям перші узагальнення версії змін до Податкового кодексу та інші законодавчі акти. "Ми були налаштовані на роботу після офіційного оприлюднення, щоб внесення пропозицій знайшло вже інший статус. Але, мабуть, хтось гальмує цей процес", - відзначає президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко.

Наданий членам робочої групи законопроект не дуже відрізняється від більш ранньої концепції. В ДПСУ не відмовилися від його ключових положень. Пропонується знизити ставку ПДВ з 20% до 12% на імпорт / реімпорт товарів і послуг, а також електроенергію, газ, нафту і воду. Всі інші операції на внутрішньому ринку будуть обкладатися 7-відсотковим податком. Під додаткове оподаткування в 2% обороту (з 1 січня по 1 липня 2013 року - 2,5%) будуть підпадати практично всі зазначені вище операції, а також експорт. За словами заступника голови ради Федерації роботодавців (ФРУ) Дмитра Олійника, за їхніми розрахунками, тільки ці норми збільшать податкове навантаження на підприємства другого (сировинні) і третього переділу (з високою доданою вартістю) на 20-30%.

- Податкова реформа: «спрощенку» залишать, а податок з обороту буде нижчим, ніж пропонувалося


Керівник групи експертів Спілки податкових консультантів Людмила Рубаненко зазначає, що після введення податку з обороту швидше за все збільшаться і ціни, а його стягування з експортних операцій суперечить європейським угодам. Президент Американської торговельної палати Хорхе Зукоскі вважає, що паралельне адміністрування ПДВ та податку з обороту ускладнює фіскальну систему і, незважаючи на зниження ставки ПДВ, зробить негативний вплив на бізнес. До того ж з податку з обороту будуть авансові платежі. Крім того, бізнес буде нести втрати і при сплаті збору в 3% при купівлі безготівкової валюти.

В ДПСУ все так само пропонують знизити навантаження на фонд оплати праці з одночасним існуванням прогресивної шкали податку на доходи фізичних осіб. 10% буде стягуватися з доходів на рівні 1,4 мінімальної зарплати (зараз це приблизно 1502 грн). З суми вище цього показника, але не більше 10-кратного розміру мінімальної зарплати, буде стягуватися 15%. А з більш високих доходів потрібно буде платити 20%. Соціальну пільгу в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних, яка з 2015 року була б застосована для всіх платників, вирішили залишити, зокрема, для матерів-одиначок, вдів, а також тих, хто виховує дитину-інваліда. Єдиний соцвнесок, як і було запропоновано спочатку, складе 15% для всіх платників.

- Податкова запропонувала знизити ПДВ для внутрішніх виробників в Україні до 7%

У той же час законопроект містить нові норми, які навряд чи міг запропонувати бізнес, наприклад повернення до відшкодування ПДВ облігаціями. Вони будуть випущені на суму податку за період до 1 січня 2013 року. У прес-службі ДПСУ стверджують, що це лише один з варіантів повернення податку, і його підтримала низка підприємств. "Оформлення повернення ПДВ паперами буде тільки на добровільній основі", - додають у прес-службі. Але, на думку директора економічного департаменту Українського союзу промисловців і підприємців Юлії Дроговоз, держава таким чином визнає, що проблема з відшкодуванням не вирішена, а борги зростають. "Автоматичне відшкодування так-сяк працює, а в звичайному режимі підприємства практично не отримують відшкодування. Була команда віддати ПДВ дрібним компаніям, але там суми маленькі, хоча таких підприємств багато", - додає Людмила Рубаненко. Отримання ПДВ-облігацій позбавляє бізнес можливості зараховувати борг держави в рахунок майбутніх платежів, впевнена Дроговоз.

Не в повному обсязі реалізована ідея ДПС про ліквідацію всіх податкових пільг. Запропоновано стягувати ПДВ з операцій з поставки продуктів дитячого харчування, технічних засобів реабілітації та легкових автомобілів для інвалідів, національних фільмів (і їхньої демонстрації), лікарських препаратів, благодійної допомоги, книговидання. Пільг, як з ПДВ, так і з прибутку, позбудуться літакобудівники. Буде ліквідовано спеціальний режим оподаткування в сільському, лісовому і рибному господарствах. Податок на прибуток доведеться платити легкій промисловості, машинобудуванню для агарного сектору, виробникам біопалива, готелям. Але пільги щодо ПДВ залишаться, зокрема на послуги освіти, медицини, при імпорті газу. "Повернуть ПДВ для зернотрейдерів, при експорті брухту чорних і кольорових металів, шкіри. Спочатку вони звільнялися від податку для ліквідації схем. Тепер з'явиться можливість схеми повернути", - говорить Дроговоз.

За словами голови правління Української асоціації підприємств легкої промисловості "Укрлегпром" Валентини Ізовіт, із зростанням податкових платежів збільшиться собівартість продукції. "Ми не можемо конкурувати з імпортом, будемо скорочувати робочі місця", - говорить вона. Хоча, на думку Людмили Рубаненко, для підприємств легкої промисловості навряд чи щось суттєво зміниться, бо 90% компаній збиткові. Податківці обіцяють, що будь-яка пропозиція про скасування преференцій буде погоджена з профільним міністерством. Остаточна версія законопроекту очікується до вересня. Федерація роботодавців України, за словами Дмитра Олійника, буде наполягати на тому, щоб імплементацію нових норм відстрочити мінімум до 1 січня 2014 року. "Але думаю, нас не підтримають", - говорить він.

Нагадаємо, глава ДПСУ Олександр Клименко раніше заявив, що відомство готове враховувати поправки до концепції реформування податкової системи. !zn

Читайте також:

Податкова реформа: «спрощенку» залишать, а податок з обороту буде нижчим, ніж пропонувалося

Інтерв'ю ZN.UA з главою ДПСУ Клименком: «Моє слово ... в граніті відливається»

Рада узаконила збір податків авансом з підприємств з доходом від 10 млн

Єдиний податок дозволили платити підприємцям з доходом 20 млн грн

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі