Одеса-Броди в 2012 році ризикує вкотре зупинитися

3 лютого 2012 в 11:10
У 2012 році нафтопровід Одеса-Броди ризикує вкотре зупинитися. На російських постачальників навряд чи можна розраховувати, а білоруські НПЗ більше 1,5 млн. тонн нафти прийняти не зможуть фізично.
Odessa_Brody_Oil_Transportation_System_ukrtransnafta.jpg
ukrtransnafta.com

У 2012 році нафтопровід Одеса—Броди може укотре зупинитися. На російських постачальників уже навряд чи можна розраховувати — цього року стартує нафтопровід «Балтійська трубопровідна система-2» (БТС-2), який забере всю «зайву» нафту у російських компаній. А коли щось і залишиться, то черговий розворот труби може остаточно поховати і без того примарну перспективу роботи нафтопроводу в європейському напрямку, — ще одного розвороту вже точно ніхто не зрозуміє.

Однак він потрібен, щоб як мінімум запустити Одеський НПЗ. Зважаючи на все, втомився від українських мандрівок і SOCAR: джерела DT.UA повідомляють, що бакінці з нелояльних східноєвропейських країв перевели погляд на нещодавно збанкрутілий швейцарський нафтопереробний концерн Petroplus. Та й спілкування з українськими трубопровідними транспортниками їх теж дещо напружило.

Основні надії на завантаження магістрального нафтопроводу «Дружба» були пов’язані з підписанням на початку 2011 року контракту з «Білоруською нафтовою компанією» про транспортування азербайджанської нафти нафтопроводом Одеса—Броди і далі по «Дружбі» на Мозирський НПЗ (Білорусь). Спочатку українська сторона заявляла, що не погодиться на цей проект за обсягів транспортування менш як 9 млн. тонн на рік, проти чого не заперечував і Мінськ, стверджуючи, що зможе транзитувати по трубі і залізницею понад 10 млн. тонн нафти.

Зазначимо, що ці заяви лунали в розпал «нафтової» війни між Білоруссю і Росією. Тоді Мінськ демонстративно почав шукати заміну російській нафті у відповідь на запровадження Москвою експортного мита при поставках сировини в союзну республіку.

Зближення з Мінськом було вигідне і Києву, який 2010 року ввійшов у чергову фазу протистояння з Москвою на грунті обговорення умов прокачування нафти своєю територією. Україна хотіла показати, що має й інші, крім російських, джерела поставок нафти для завантаження своїх трубопроводів. Зрештою, зійшлися на тому, що у 2011 році «сябри» прокачають у Мозир 4 млн. тонн нафти. У підсумку вийшло менше 1 млн.

Прогнози на 2012 рік невтішні. У 2011-му Росія і Білорусь «злилися» у Митному союзі, і експортне мито скасували. 2012-го росіяни обіцяють поставити на білоруські НПЗ у Мозирі та Новополоцьку 21,5 млн. тонн нафти, що відповідає 95% їхньої сумарної потужності (близько
23 млн. тонн). Тож потреба в сторонній сировині практично відпадає.

Публічно білоруська сторона не відмовляється від проекту поставок азербайджанської нафти з використанням українського маршруту, хоча цілком очевидно, що більш як 1,5 млн. тонн білоруські НПЗ не в змозі прийняти фізично, не кажучи вже про  4 млн. тонн, а тим більше про  10 млн.

Детальніше читайте в свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Сергія Куюна «Випалена труба».

Читайте також:

Росія погодилася збільшити плату за транзит нафти Україною на 8,5%

«Північний потік», «Південний потік» та інші подвиги «Газпрому»

Український мільярд - сиктивкару!

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.63
EUR 29.00
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...