Топ Новини

НБУ зважився на лібералізацію валютного ринку

12 травня 2011 в 08:39
Зокрема, із 30 травня регулятор дозволив банкам проводити між собою своп-операції, продавати і купувати валюту на міжбанку протягом одного дня без обмежень і зменшив бюрократичні процедури.
valuta_dollar_DSC6456_znua.JPG
Андрій Товстиженко, DT.UA

Національний банк України зважився на лібералізацію валютного ринку, прислухавшись до рекомендацій іноземних консультантів і прохань банкірів.


Зокрема, із 30 травня регулятор дозволив банкам проводити між собою своп-операції, продавати і купувати валюту на міжбанку протягом одного дня без обмежень і зменшив бюрократичні процедури.

Учора на сайті Верховної Ради було опубліковано постанову НБУ №111, яку було прийнято 13 квітня, але схвалено Мін'юстом лише 6 травня. Документом вносяться зміни до низки нормативних документів регулятора, що лібералізують правила роботи валютного ринку.

Банкіри говорять, що ці зміни з часом збільшать ліквідність ринку, на якому з'являться іноземні гравці, і звузять різницю між ставками депозитів і кредитів.

Зокрема, банки зможуть проводити між собою своп-операції (договори продажу валюти із зобов'язанням зворотного викупу у певний термін за визначеним заздалегідь курсом). Такі свопи можуть укладатись банками з валютою I групи класифікатора (долари, євро, франки, єни тощо) на строк до одного року, починаючи з 30 травня. Окрім того, банки можуть проводити свопи і на міжнародному валютному ринку. Також з установ знімається заборона на проведення форвардних операцій у разі порушення лімітів валютної позиції.

З моменту офіційної публікації документа банкам буде дозволено продавати і купувати валюту на міжбанку протягом однієї торгової сесії, тоді як досі вони могли тільки або купувати, або продавати іноземну валюту. Купуючи на міжбанку валюту за заявкою клієнта, кредитна установа не зобов'язана буде продати йому той же обсяг, який вказано у платіжному дорученні. Також банк зможе не продавати залишок валюти на наступний день, якщо її не викупив клієнт. При цьому банки позбавляються цілої низки бюрократичних зобов'язань в частині копіювання заявок клієнтів, позначок про їх виконання з печатками та підписами уповноважених співробітників і зберігання цих документів.

Ці послаблення повинні дозволити банкам більш вільно виконувати заявки клієнтів. Термін їх виконання регулятор скоротив з 90 до 30 днів. До того ж у документі Нацбанком знято обмеження на обсяг продажу валюти фізичним особам. Проте тепер НБУ має намір фіксувати всі готівкові валютні операції, що проводяться між банками.

Банкіри кажуть, що очікували цих змін з моменту зміни керівництва Нацбанку. "МВФ і СБ давно просили провести таку лібералізацію, і нове керівництво Нацбанку обіцяв це зробити", - зазначив заступник голови правління одного з великих банків.

Перше, що може принести зміни, - підвищення ліквідності грошового ринку. Це у свою чергу має призвести до більшої збалансованості ринку без втручання регулятора. Також це дозволить знизити спред між депозитними і кредитними ставками.

Зворотною стороною лібералізації є значна волатильність курсу гривні, оскільки у банкірів з'являється більше оперативних можливостей для спекуляцій. "Мабуть, чекаючи появи документа, багато банків стали скуповувати валюту за гривню, яку зараз нікуди дівати, у надії потім вигідніше продати валюту", - розповів один зі скарбників. При цьому фінансисти поки не готові дати повноцінну оцінку документу.

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.73
EUR 28.60
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...